Ankastre Nedir? Nerelerde Kullanılmaktadır?

ankastre-urun

Ankastre kelimesi köken olarak Fransızca bir sözcük olup, Türkçe mana olarak içe gömme demektir. Pek çok nesne için kullanılmaktadır. Mesela apartmanlardaki telefon tesisatlarının içerisinde bulunduğu kutulara verilen isimdir, yanı sıra mimaride duvara sabitlenmiş taşıyıcılara ankastre denmektedir. Günümüzde en çok bilinen anlamı ise dekorasyon amaçlı kullanılan beyaz eşyalardır.

Bunlar genellikle mutfak beyaz eşyaları olup, dolap içlerine gömme, içe yerleştirme, monte etme tarzında kurulurlar. Ankastre beyaz eşyalar, aslında normal beyaz eşyalardan farklı değildirler. Sadece yerleştirme şekilleri farklıdır ve her mutfağa uygun olmazlar. Bazen bu beyaz eşyaları yerleştirmek için mutfağı komple yenilemek gerekebilir. Bir kere yapıldıktan sonra da bir daha eski hale getirilemez ve normal beyaz eşya olarak kullanılamazlar.

Siz de etrafta görünen dağınıklıktan, kablolardan şikâyetçiyseniz ankastre mutfak ürünleri seçerek düzenli ve şık bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Ancak bunun için önce mutfağınızın, dolaplarınızın uygun olup olmadığını gözden geçirmelisiniz. Keza maliyet olarak normal beyaz eşyadan pahalı olmasalar da yapılacak ek tadilatlar sayesinde daha maliyetli hale gelebilmektedirler. Aklınıza gelen ocak, fırın, buzdolabı gibi tüm beyaz eşyalar ankastre tarzında iç içe yapılabilir. İki tip kaplama yapılmaktadır. Yarım kaplama ve tam kaplama.

Dezavantajlı yönleri ise eski hallerine döndürülememeleri ve bir yerden bir yere taşınamamalarıdır. Son yıllarda kullanımları oldukça artmıştır. Genelde de bu eşyalara metalik şekilde kaplama yapılmaktadır. Ancak ankastreler metalik olacak diye bir zorunluluk yoktur. Kısacası bu sizin zevkinize kalmış bir durumdur. Genellikle set halinde satılmaktadırlar ve birbirleriyle bir takımmış, bütünmüş izlenimi yaratmaktadırlar.

Günümüzde inşa edilen yeni evlerde de sık sık ankastre mutfaklara rastlanması, satış rekabetinde geri kalmak istemeyen satıcıların küçük hilelerinden sayılabilir. Ve yine sektördeki markaların, aklınıza gelecek her türlü küçük eşyayı bile dolaba gömülü duracak şekilde üretmeye başlamaları da gözden kaçmamaktadır.

Bu eşyaların, yerinden oynatma arkasını temizleme gibi dertleri olmaması avantajları arasındadır. Ancak seçilecek ürünlerin türü özenle seçilmelidir. Yoksa kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz. Üzerlerinde kolayca parmak izi bırakan, kararma yapan ürünlerden tercih etmemeniz gerekmektedir. İnternet üzerinde pek çok model, ürün ve dekorasyon seçeneği bulunmaktadır. Kesin yaptırmaya kararlıysanız, öncesinde kafanızda şekillenmesi açısından araştırmanız mantıklı olabilir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir