Aspiratör Ve Mutfak

aspiratorAspiratör sanayiden tıbba birçok alanda kullanılan çeşitli emici cihazlar topluluğuna verilen genel ad olmakla birlikte en çok kullanıldığı alan şüphesiz mutfaklardır. Mutfak aspiratör cihazı genellikle ocak üstlerine konumlandırılır. Burada amaç yemek kokusunu ve buharı hızla dışarı atmasını sağlamaktır. Aspiratör cihazının ocağa olan mesafesi önemlidir. Çok yakın yerleştirilen aspiratörler yemek yapmaya engel olacak çok yükseğe yerleştirilenler ise daha fazla enerji harcar duruma gelecektir.

Çünkü daha yüksek kademelerde çalıştırılması gerekecektir. Bu bakımdan aspiratör uygun bir yükseklikte monte edilmelidir. Aspiratörler elektrikle çalıştığından topraklı bir prize de ihtiyaç vardır. Aspiratörler de ampul düzenekleri de olur. Bu yapılan yemeğin kontrolü ve daha iyi görülmesi açısından çok faydalı bir özelliktir. Her ampul gibi aspiratör ampullerinin de bir ömrü vardır. Aspiratör ampullerinin değiştirilmesi çok kolay olup ihmal edilmemesinde fayda vardır.

Aspiratör yemek kokularını ve bu sırada çıkan buharları hızla toplayarak bacaya yönlendirir. Ayrıca yağ süzme filtreleri olup mutfağa bu yağlı buharın yayılmasını önler. Böylece mutfak duvarları ve eşyaları bu yağlanmadan kurtulur. Yemek ne kadar güzel olsa da hazırlanma sırasında çıkardığı kokular genelde kötüdür. Hele ortamda yaşayan hasta ve hamile varsa gerçekten büyük bir eziyet oluşturur.

Bu tür durumlarda yemek yapmaya başlamadan aspiratörü en düşük seviyede çalıştırmaya başlamanın ve yemek pişirme süresince orta kademede tutmanın büyük faydası olur. Yemek yakma durumlarında da aspiratörler kurtarıcıdır. Pencereleri açmanın yanı sıra aspiratör de yüksek kademede çalıştırılırsa dumanı kısa sürede ortamdan uzaklaştıracaktır.

Aspiratörler genelde baca bağlantılı olarak kullanılır. Bunun mümkün olmadığı ortamlarda bacasız çalışan sistemlerden yararlanılabilir. Aspiratör cihazının bakımı kolaydır. Elektrik kablo ve fişinin ateşe maruz kalmayacağı şekilde takılı olması gerekir. Kabloda yanma olursa elektrik kaçağı oluşacaktır. Cihazlar çıkarılabilir kapaklara sahiptir. Bu kapaklar makinde veya elle yıkanabilir.

Ayrıca yağ filtreleri düzenli olarak değiştirilmelidir. Belli zamanlarda yağ doygunluğuna erişeceğinden işlevini tam yerine getiremeyebilir. Filtre düzenli değiştirildiğinde bir sorun çıkmayacaktır. Aspiratör cihazı kullanmak ferah, temiz ve kokulara maruz kalmadan yemek pişirmenin en garantili yoludur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir