Dekorasyonda Beton Delme ve Kesme İçin Karot

Karot işi; beton, zemin, asfalt gibi sert malzemeden yapılmış olan yapılarda karotiyer adlı bir makina ile istenilen boşlukların bir silindir biçiminde açılmasıdır. Karot kelime anlamıyla İngilizce de carrot yani havuç anlamına gelmektedir. Delme işlemi yapılırken kullanılan özel aygıtın yani karotiyerin tıpkı bir havuca benzemesi nedeniyle bu ismi almıştır. Karotiyer ile beton silindir gibi delinerek istenilen boşluklar açılır.

 

Bu işlemi yapanlara da karotcu adı verilir. Kullandıkları bu karotiyer makinaları ile hem dikey hem de yatay olmak üzere her türlü zeminde çalışabilmektedirler. Bina yapımlarında mutlaka gerekli ihtiyaçlar olan merdiven boşluğu, asansör boşluğu, kapı pencere ve istinat duvarlarının boşluğu karotçular tarafından yapılmaktadır. Ayrıca denetimli bina yıkımları için de karot çok sıkça başvurulan bir tekniktir.

 

Beton delme işlemini yüklenmiş olan karotçu eğer gerekiyorsa yüzeye zarar vermeden bu işlemi gerçekleştirmektedir. Karot betonu çatlatmadan çok daha kolay bir biçimde bu yüzeylere şekil verilmesini sağlar. Karot işi çok daha sessiz bir şekilde yapılır. Karot günümüzde yapımı sürmekte olan binaların dayanıklılığını test etmek gibi daha birçok amaca hizmet vermektedir. Bu iş artık dünyada bir sektör haline gelmiş olup, teknolojinin de getirileriyle daha donanımlı yeni karot makineleri ortaya çıkmıştır. Ülkemizde de inşaat sektörü bazında çalışan birçok karotcu firma bulunmaktadır.

 

Karot işlemi uygulanmış olunan bina da çok daha kaliteli sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sonuçlar teknolojinin ve estetiğin de beklentilerini karşılayacak düzeydedir. Binalar dizaynlarında çok daha modern görünümler elde etmektedir. Aslında çok daha fazla işçinin çalışmasını gereken beton delme işlemi, karot sayesinde hem daha az kişiyle hem de çok daha hızlı gerçekleşmektedir.

 

İşte bütün bu avantajları karot işleminin çok daha ekonomik olmasını sağlamaktadır. Artık bina yapımlarında hızlı ve estetik olması nedeniyle karot çokça başvurulan bir işlem haline gelmiştir. Karot işlemi kalorifer tesisatından, baca deliklerine, klimadan, doğalgaz tesisat deliklerine kadar birçok ihtiyaca cevap vererek farklı kullanım alanları bulmuştur.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir