Dekoratif Eşya Nedir?

dekoratif-esyalarGenelde mobilya veya yapı marketlerinden aldığımız ve yaşam alanlarımızı süslediğimiz eşyalara verilen isim olsa da insanların zevkine göre kullandıkları herhangi bir eşya dekoratif eşya olabilmektedir. Çünkü bütün insanların kendilerine has özellikleri, yapıları, zevk anlayışları, hayata bakış açıları olduğu için baktıklarında gördükleri ve gördüklerinden aldıkları zevk farklıdır. Kısacası insanların dekor için kullandıkları tüm eşyaları içerisinde barındıran bu kelimeleri bir kapsam içerisine aldığımız zaman hudutlarını daraltmış ve anlamlarını yitirmesine sebep vermiş oluruz.

İnsanların her birinin zaten hayatın genel akışı içerisinde, birer dekoratif faaliyet içerisinde oldukları zaten bilinmektedir. İnsanlara ait her yerde bu izden görmek mümkündür çünkü bütün insanların kendilerine has ve kendilerine özgü bir yapısı olduğu için hayatlarının her alanında bu özelliklerini yansıtmaktadırlar. Bu bağlamda baktığımız zaman dekoratif eşyalar, sadece bulunduğunuz mekânlara gelişi güzel koyduğunuz eşyalar değil, bulunduğunuz alanda uyumun, renklerin, psikolojinin, estetiğin ve daha birçok kavramın somut malzemelerle soyut bir ahenk katma sanatına dönüştürüldüğü malzemelerdir.

 Her ne kadar dekoratif eşya denildiği zaman aklımıza ilk önce mobilya mağazaları veya yapı marketlerinden alınan eşyalar olsa da, aslına bakıldığı zaman oldukça geniş ve zengin bir ürün yelpazesini içinde barındırır. Sadece evlerinizde bulunan bir oda, mutfak ve banyo için kullanılacak dekoratif eşyalar sayfalarca yazmakla bitmez. Nedenini açıklamak gerekirse yukarıda da belirttiğimiz gibi bütün insanların kendilerine has bir düşünce tarzının olmasıdır, zevk anlayışının kişiden kişiye farklılık göstermesidir.

Bazı zamanlar başköşede duran bir biblo, bazen çarpık veya simetrik bir tablo, iki farklı renkte eşyanın birbirine karşı duruşu, bazen tezat duruşlar, eşyaların, resimlerin ve aslında insanların bütünsel olarak algılarının bize olan yansımalarını görmemize sebebiyet vermektedir. Çünkü insanlar ile dekorasyonları arasında manevi bir bağ olduğu sabittir.

Kısaca özetlemek gerekirse, insanların bütün düşüncelerini, hayata bakış açılarını yaşam alanlarında bulunan bütün eşyalar ile dünyaya yansıtmalarına verilen bir ismin genel çerçevesidir dekoratif eşyalar. İnsanlar hayatları boyunca her daim, yaşadıkları tüm alanlarda kendilerince dekoratif değişiklikler mutlaka yapacaklardır ve yapmaya da devam edeceklerdir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir