Ev Dekorasyonunda Estetik Bir Nota

 

ev-dekorasyonuZevkli biri misiniz? Kıyafetlerinize yaptığınız kadar evinize ya da yaşam alanı olarak ilan ettiğiniz bir yere de kombin yapma gücüne sahip misiniz? Modayla yakından ilgili mi yoksa modayı hiç takip etmeyen birisi misiniz?

Aldığınız herhangi bir eşyayı evinizin herhangi bir köşesine yerleştirirken uyumu yakalayabilir misiniz? Hani o büyük resmi bozmadan sanki zaten ona ait olan bir parçayı tamamlıyormuşçasına taşları yerine oturtabilir misiniz? Tüm bu dediklerim, sizlere dekorasyonun oluşumuna ait bazı tüyolara sahip…

Kendinize yaşam alanı olarak seçmiş olduğunuz yer için; kullandığınız amaca yönelik bir rahatlık ve keyif kazandıran, sizlere bulunduğunuz alanda ruhsal açıdan bir huzur ve güven ortamı yaratan aynı zamanda da estetiklik açısından sanat yapma kaygısı taşıyan kelimenin sözlük anlamına dekorasyon diyoruz.

Ben dekorasyonu hep bir notaya benzetmişimdir. Çünkü hayatınızı ifade ediş biçiminize yönelik bir sunum, beden diliniz, hayal gücünüz ve tüm bunların toplamının sonucudur dekorasyon. Nasıl ki bir parçayı çalarken yanlış bir notaya bastığımızda müzik nasıl bozulursa dekorasyonda da iş böyledir. Evinize yapmış olduğunuz kombine, yakalamaya çalıştığınız uyuma aykırı tek bir parça dahi kendini hemencecik belli eder.

Düzeni bozar. Bu düzenin bozulması demek yakalamak istediğiniz o mistik duygunun yok olması demektir. Kurmak istediğiniz, zevkinize uygun bu düzende modaya yer vermeli miyiz bir de bunu düşünelim. Dekorasyonu yaparken kendi hayal gücümüze, yeteneğimize ve nasıl huzur bulacaksak ona uygun bir düzen oluşturmaya çalıştığımız için; evimizin modanın bize dikte ettirmeye çalıştığı şekli almasına gerek yoktur. Tabiki bu benim fikrim. Katılmayanlar olabilir.

Lakin her sene modaya uygun ev döşeme fikri aklınıza yatıyorsa neden olmasın! Mesela ben barok dönem aşığı birisi olarak kesinlikle evimin ruhunda bu döneme ait parçaları bulundurmaktan keyif duyan birisiyim. Şuan moda bu olmasa dahi ben o dönemi yansıtan tarzdan kurmuş olduğum evimde yıllarca mutlu mesut yaşayabilirim. Yani dekorasyonun amacı, bireyde estetik haz uyandırırken, aynı zamanda da doğasına uygun bu his yoğunluğunu ortaya çıkartmaya yöneltmektir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir