Evinizin Dekorasyonunda Karot İşlemleri

Her türlü beton ve demir parçasını bir bütün halinde betona ve numune alınan yere hiçbir zarar vermeden kesilerek alınmasına karot adı verilir. Aslında karotun anlamı havuç anlamına gelir ve numune alınan parçanın adına verilir. Bu işi yapan makinelere ise karot makinesi adı verilir. Karotu yapabilmek için öncelikle makinesine ve bu makineyi çalıştırabilecek bir ekibe ihtiyacınız bulunur. Bir binada zemin kontrolü yapmak, beton kalitesini ölçmek, dayanıklılık tespiti yapmak, tesisat işini yapabilmek, elektrik ve su işlerini yapabilmek, baca temizliği yapabilmek için bu makinelere ve ekiplerine ihtiyaç bulunur. Günümüzde en çok inşaat alanlarında özellikle deprem dayanıklılığında kullanılan bu yapı sayesinde güvenilir yapıların oluşturulması sağlanmaktadır.

Karot Nerede Kullanılır

Bir yapıdan numune almak ve yapı tespitini ölçmek için öncelikle beton ve demir dayanıklılığa bakmak gerekir. bu amaçla kullanılan makineleri ilk olarak Almanlar icat etmiştir. Alınan numune parçasını kusursuz bir biçimde çıkarak yapıya ve parçaya zarar vermeyen bu makineleri birçok amaçla kullanmak mümkün. Günümüzde tehlike arz eden ve geri dönüşüm için başlayan çalışmalarda özellikle kullanılan bu makineler karotçular tarafından yapılmaktadır. Çünkü bu makinenin kullanılması ve tespiti tek bir kişinin yapabileceği bir iş değildir. Birlikte bir ekip tarafından kullanılıp tespit amaçlı kullanılır.

Karot Makinesi Nasıl Çalışır

Karot makinesini karotçu ekipçiler çalıştırabilir. Öncelikle koordinatör, 1. Ve 2. Yardımcı ile pompacının katılımıyla bu makine çalıştırılabilir. Koordinatör adından da anlaşılabileceği gibi numune alma işini tespit eden ve ekipmanları ayarlayan kişidir. Yardımcılar ise koordinatörün emirlerine uyarak makinein çalıştırılmasında ve koordinatörün çalışmasında yardım eden kişilerdir. Pompacının görevi ise koordinatörün emirleri doğrulturunda suyu gövdeye gönderen kişidir. İlk olarak betondan numunasi alınmaı gereken yer belirlenir. Ardından çeşitli araçlar yardımıyla donatı için kullanılacak yerler tespit edilir. Makine taşıyıcıya yerleştirilerek numune ama işi çeşitli bağlantıların oluşturulmasıyla başlar.

Karot Ne İçin Kullanılır

Yapıların çoğunun belirli ölçütlerinin tespitinde karota ihtiyaç duyulur. Yapıya zarar veren bir madde olmamasına rağmen yapıdan bir kısım çıkarıldığı için en son başvurulması gereken yöntemlerden biridir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir