Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

 

 

Koltuk, oturma grupları, çekyat, sehpa, dolap, gardırop gibi temel ev eşyaları klasik mobilya literatüründe değerlendirilmektedir. Mobilyasız bir ev düşünülemeyeceği gibi aynı zamanda estetik ölçeklerin yerine getirilmesi adına da mobilya almak elzem bir ihtiyaç olarak görülmektedir.

İnsanların alım gücüne göre ise klasik mobilya ölçütlerinde belli başlı kalite ve fiyat oynamaları mevcuttur. Piyasada 200 liraya da klasik mobilya alınabileceği gibi bu rakam kalite ve dayanıklılık arttıkça 2 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Önemli olan uzun yıllar kullanılabilecek sağlamlıkta mobilya tercihlerinde bulunmak ve dekoratif konusunda göze hitap eden hoş ayrıntıları koltuk takımları ve diğer eşyalar arasında sağlamayı bilmektir. Özellikle dolap alırken sıkı bir kontrol etmekte fayda vardır. Kapakların tam açılma kapanma eğrisini oluşturup oluşturmadığına tam bakılmalıdır. Kimi lüks mobilya seçeneklerinde bile dolap kapaklarında bir uyuşmazlık söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda dolapların cilası ve boyası hakkında detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Aksi takdirde bazı boyalar çok kısa bir süre içerisinde dökülmekte, eski canlılığını yitirmekte ve çirkin görüntüler oluşturmaktadır. Alınacak olan koltukların ise sağlamlığı önemlidir. Aynı zamanda diğer mobilyalarla renk uyumunu tescil ettirmek için renk aralarında kıyaslama yapılmalı; aşırı ve cırtlak olan renklerden itina ile kaçınmayı bilmelidir. Belli bir derinliğe sahip olan çukur sahibi mobilyaların ise köşeleri çıplak gözle araştırılmalıdır. Kıymık ve toz bulunan klasik mobilya ürünlerinden uzak durmakta fayda var.

 

 Mobilyaların Diğer Ev Eşyalarıyla Uyumunun Önemi

 

Herkes ev mimarisi ve dekorasyonunda özgün bir tutum sergilemeli ve kendi imzasını taşıyan mobilyalar aracılığıyla karakteristik manzaralar elde etmelidir. Taklit ve kopya seçeneklerden uzak durulmalıdır. Mobilyaların diğer ev eşyalarıyla önemi ise evin doğal manzarasını oluşturmaktadır. Bu nedenle klasik mobilya alırken evin duvarları, perdeler ve halılar gibi ayrıntı gibi duran ama aslında genel enerjiyi temsil eden ev araçları ve gereçleri baz alınmalıdır. Evinizi ziyarete gelecek olan kişilerin klasik koltuk ve mobilya takımlarında hem göze hem de rahatlığa hitap edecek tercihlerde bulunmalı. Bunun dışında mobilyalara uygun tablo ve resim seçimleri daha canlı görüntüler elde edilmesinde rol oynayacaktır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir