Mutfağımız Artık Daha Şık

davlumbaz

Mutfaklarımızda kullandığımız aspiratörler artık yerini daha şık görünen davlumbazlara bırakıyor. Önceden sadece kötü kokunun uzaklaştırılması için kullanılmaktayken artık dekorasyon amacıyla beraber kullanılır hale geldi. Özellikle beyaz eşya ile uyumlu olan aynı renk, aynı model olduğunda daha elit durmaktadır.

 

Davlumbaz mantığı aspiratörle benzedir. Yemek pişirme esnasında oluşan buhar, yağ ve baharattan oluştuğu için ağırdır. Kullanmış olduğunuz hava emiş sisteminin içinde bulunan fan ile ortamdaki koku çekilerek temiz hava ile yer değiştirilmesi sağlanmaktadır. Sadece yağ değil açığa çıkan ısı ve neminde uzaklaştırılması sağlanmaktadır. Dolayısıyla duvarlarınız, mutfak dolaplarınız ya da perdelerinize bu kirlilik yapıcı buhar ile daha az etkilenecektir.

 

İklimlendiricinizin işlevini yeterince iyi gerçekleştirebilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

-Öncelikle davlumbazın oluşan buharın düzgün çekilebilmesi fırına olan mesafesinin minimum 40 cm olmalıdır.

-Çekilen havayı karşılayacak genişlikte yani hacimde olmasına özen gösterilmelidir.

-Fırınınızın etrafından 20 cm dışına taşacak tasarıma sahip olduğuna dikkat edilmelidir.

 

Seçeceğiniz havalandırma sistemi seçerken ilerde yaşayacağınız birçok önemli sorunu önceden öngörüp ona göre karar vermelisiniz. Bunun size sağlayacağı faydaları şu şekilde ifade edebiliriz. 1. si Oluşan ağır ya da hafif bütün kokuları uzaklaştıracak kadar güçlü bir emiş sistemine ve motora sahip olmalı, bir diğer husus çalışırken sizi rahatsız edecek kadar gürültü çıkarmaması en önemli ayrıntı ise olabilecek her türlü yangın riskine karşı güven verici ölçülere sahip olması ki bu can ve mal güvenliği açısından maddi manevi çok büyük önem arz etmektedir.

 

Ayrıca seçeceğiniz davlumbaz ilerleyen zamanlarda oksijenden kaynaklı korozyona uğramayacak şekilde alüminyum ya da saç ise statik boya ile boyanmış olmalı aksi takdirde paslanmadan kaynaklı görüntü kirliliği oluşabilir. Paslanmaz çelikten veya inoks malzemeden daha şık duran bir seçimde yapılabilir. Ayrıca temizleme esnasında çok uğraştırmayacak ergonomik özelliklere sahip olması işinizi rahatlatacaktır. Saç davlumbaz kullanımı gıda sektörü için çok fazla uygu değildir. Fazla alevli pişirme tesisleri için uygun olan paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş olanlar tercih edilmelidir.

 

Yüksek performanslı davlumbaz aşağıda sıralanan parçalardan meydana gelir.

 

-Egzos filtre ünitesi

-Fan sistemi

-Fan motoru

-Aspiratör filtre ünitesi

-Aydınlatma ünitesine ait anahtar sistemi

-Elektriksel bağlantı ünitesi

-Toz filtre

-Kaba filtre

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir