Şehirlerin İncileri Aydınlatmalar

aydinlatmaModern Dünya’nın parlak ışıkları gün geçtikçe insanları cezp etmeye devam ediyor. Sanatsal uygulamanın ve tasarım dizaynlarının temel yapı taşı haline gelen Aydınlatma sistemleri kullanışlı yapıları nedeniyle iç dekorasyon ve dış mekân dekorasyonlarının merkez noktası oluyorlar.

Aydınlatmaların ilgi odağı olmasının nedeni ise çevrenin ve nesnelerin görünmesini sağlamak için kullanılan ışık uygulamalarıdır. Aydınlatmanın sağlıklı görüntü oluşturması için doğru uygulamanın gerçekleştirilmesi lazımdır. Aydınlatmaların uygulandığı mekânlara göre odanın genişliği, mekânın dekorasyonu ve kullanım fonksiyonları farklılık gösterir.

Bu yüzden aydınlatma düzenleri tasarım ve özel dizayn uygulamaların da önemli bir detay haline gelmiştir. Bunların dışında aydınlatma sistemleri güvenlik açısından da çok önemlidir. İl ve ilçeler de ki aydınlatma sorunlarının giderilmesiyle özellikle mahalle çevrelerinde karanlık ve ıssız yerlerde aydınlatma uygulamaları sayesinde kişi güvenliği sağlanmış olur.

Birçok aydınlatma çeşidi vardır. Bunlardan ilki doğal aydınlatmadır. Dünyanın ana kaynağı güneş olan gün ışığının kullanıldığı konfor ihtiyaçları için tasarlamış aydınlatma sistemleri olarak tanımlana bilirler. Eğitim kurumlarında özellikle gün boyu kullanılan mekânlarda düzgün dağılımlı doğal aydınlatmalar kullanılmalıdır. Doğal aydınlatmalar sayesin de enerji tüketiminde de kontrol sağlamak mümkündür.

Yapay aydınlatmalar, insan yapımı kaynaklardan dizayn edilmiş aydınlatma türleridir. Gün ışığının yetersizi kaldığı zamanlar da kullanılan görsel olarak da rahatlık sağlayacak aydınlatma çeşididir. Bu aydınlatmalar yüksek ve alçak aydınlatma ( sokak lambaları) olarak ifade edilir.

Bir de İç mekân ve dış mekân aydınlatmaları vardır. İç mekân aydınlatmaları, Yapı içlerinde kullanılan aydınlatmalardır. Dış mekân aydınlatmaları ise bina dışlarında yol kenarların da ve anıtsal yapıların görsel olarak zenginleştirilmesin de kullanılırlar.

Bu aydınlatma sistemleri dışında LED aydınlatmaları da mevcuttur. Çeşitli boylar da ve renklerde üretile bilen bu aydınlatmalar düşük enerjileri ve uzun ömürlü yapılarıyla çoğunlukla tercih edilen aydınlatmalardır.

LED aydınlatmaların pek çok kullanım yerleri vardır. Bunlar iç mekân ve dış mekân olmanı yanında mobilya tasarımlarında da kullanılan aydınlatmalardır.  Büyük şehirlerin incileri olan aydınlatmalar park ve bahçe uygulamalarıyla mekânları daha cazip hale getirerek yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarırlar.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir