Yatak Odamı Kuruyorum

yatak-odasiGenelde yeni eve çıkarken ya da evimizi yenilediğimizde önce yatak odasından başlarız. Çünkü en rahat olduğumuz yerdir. Yatak odaları uykumuzu en iyi aldığımız yerdir bunun için yatak odası çok önemlidir. Bu nedenle yatak odası dekorasyonu çok dikkatli ve özenli yapılmalıdır. Peki, nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız söyleyelim gerginliği azaltmak için pastel tonlar kullanabilirsiniz. Sade ve soft renklerden yararlanırsanız rahat bir dinlenme olanağı verir. Yatak odasında bu yıllarda en moda renkler krem veya beyaz tonlarında ki mobilyalar ile kullanılan sarı, lila, uçuk pembe ve mavi gibi yaratıcı bir masal evi tarzıdır. Odanız büyük ise komodinler yerleştikten sonra yer varsa kitaplıklarla doldurabilirsiniz.

 

Gardırop ölçülerinde dikkat olunmalıdır ki daha sonra sorun çıkmasın. Eğer elbise ve pardösü gibi giyecekler saklanılacaksa 60-70 cm derinlik ve 160 cm uzunluğunda dolaplar lazım size. Eğer dar bir odanız varsa dolaplarınız kayar kapaklı dolaplar olmalıdır. Dolaplarda aydınlatma kullanılması onu hem güzelleştirir hem de güneş vurmuyorsa aydınlatır. Komodin seçiminde eğer komodinler için boşluk yeterince yok ise küçücük sehpalar kullanabilirsiniz. Duvara küçük raflarla da sorunu giderebilirsiniz. Yatak odaları döşemek o kadar kolay değildir aslında mesela yatak satın alırken terleme yapmayan, iskelet sisteminizle uyumlu ve antialerjik seçimlerin yanı sıra yay ve dolgu sistemli yatakları tercih ederseniz daha iyi verim alırsınız.

 

Yatak, uyuyacak kişinin 15-20 cm daha uzun ve geniş olmalıdır, çift kişilik yataklarda ise en ideal boy 150 cm olan yataklardır. Yatak odaları dekorasyona göre yatağınız başına bir sandık, puf, bazalı bir sedir yerleştirebilirsiniz. Yatak odaları için gerekli olan nevresim ve yatak örtülerinde ise gözü yormayan hafif desenler ve doğal kumaşlar tercih etmek daha sıcak bir ortam oluşturacaktır. Yatak odasında rahatlığın yolu kalabalık ve boş olmamaktır. Yani, dekorasyon yapılırken çok boş durulması ve çok kalabalık olması sizi çok rahatsız edecektir. Eğer odanızı dikkat çekici bir yer haline gelmesini istiyorsanız veya odanızdan sıkılmamak için ışıklandırmaya önem vermelisiniz. Bir abajur ya da ışığı tavana yansıtan ayaklı lambaları tercih edebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir