VE KAHVE….

kahve_meyvesi

Kahve , kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinde yer alan  bir ağaçtır.İlk Habesiştan’ın Kaffa yöresinde bulunmuş ve Arapça qahwah kelimesinden dilimize kahve, İngilizceye coffee yani hemen hemen her dile kahve olarak geçmiştir Kahve dünyadaki sudan sonra en fazla tüketilen içecekmiş. Sadece 23º kuzey ve 25º güney enlemleri arasında kahve çemberi olarak adlandırılan tropikal kuşakta yetişir. Yaklaşık 2000 adet toplanmış kahve meyvesinden sadece 500 gr. kavrulmuş kahve çekirdeği elde edilir.

Kahve farklı kültürlerde farklı şekillerde tüketilse de temelde iki ayrı işleme şekli vardır:

1-Kuru İşleme: Yeni toplanmış kahve çekirdekleri içindeki çekirdekler kolayca alınabilecek hale gelinceye kadar güneş altında kurutulur. Bu yöntem, iklimin yeterince sıcak ve kuru olduğu bölgelerde uygulanır.

2-Islak İşleme: Kahve meyveleri önce yıkanır. Özel makineler aracılığıyla gevşemiş meyvelere hafif baskı yapılarak çekirdekler ayrıştırılır. Son olarak güneş altında veya kurutma makinelerinde kurutulan çekirdekler işleme hazır hale gelir.

Kahve Çekim Farkları

Çok İnce: Türk Kahvesi

İnce: Espresso

Orta İnce: Filtre Kahve

Kalın: French Press

Benim deneyimlediğim kahvelerden en beğendiklerimden şunlar:

Filtre Kahvelerden ;

Tchibo’nun Exclusive Decaf. Yumuşak içimli, kafeinsiz ve eğer kahve uykumu kaçırıyor derseniz bunu deneyin. Benim uyku problemim yok ama olanlar da benimle aynı fikirde uyku kaçırmıyor. Tam tersine uyku getiriyor sanki :))

kahve 3

Yine Tchibo’nun Gold Selection Crema‘sı da tavsiye edilir. Yumuşak ve lezzetli.

kahve 4

Nescafe 2 si bir arada süper. Kavrulmuş kokusu daha fincana dökerken yayılmaya başlıyor ve resmen tüm evi sarıyor. Kahvesi de Kreması da çok ölçülü. Ben özellikle şekersiz olanı tercih ediyorum. Çünkü şekerli olanlar bana çok tatlı geliyor. Bunda şekerini kendim ayarlıyorum ve mükemmel oluyor.

kahve 5

Bir diğer kahve de Nescafe Green Blend. Bunu yeşil kahve daha iyi ve zayıflatıyor diye almıştım. Ama tat olarak bir fark yoktu. Zayıflattı mı diye sorarsanız onu da fark etmedim :)) yani bana tamamen pazarlama stratejisi gibi geldi.

kahve 6

CAPPUCCİNO:

Eğer cappuccino seviyorsanız en kolay yolunu tarif edeyim size. Öyle bir cafeye gidip de cappuccino içip, para vermeye gerek yok bence. Nescafe’nin cappuccino tek içimlik paketini alın. Uygun şekilde hazırlayın. Yalnız bunun için özel fincanı şart. İyi bir cappuccino fincanı iç orta kesiminde hafif eğimli olur ve bu sayede ısının daha yavaş soğumasına ve üstüne koyacağınız köpüğün daha uzun süre kalıcı olmasını sağlıyor.

Fincana paketi dökün ve üst kısmında bir miktar pay kalana kadar suyu ekleyin. Şimdi köpüğünü yapmaya sıra geldi. Dolapta iyice soğumuş sütü metal bir çırpma kabına dökün. Sonra süt köpürtme teli ile iyice çırpın. köpük olur olmaz bir kaşıkla yavaşça alıp, fincanda kahvenin üstüne koyun. Daha sonra üzerine kakao (Özellikle İtalyan Zuccherato olursa mükemmel olur)serpin. Eğer şekilli yapabilirseniz daha şık görünecektir. Ama ben beceremedim:) Resimdeki fincan en sevdiğim arkadaşlarımdan biri özel olarak Almanya’dan Kahla’dan getirdi. İtalyan kakaosu olan zuccheratoyu da yine bu arkadaşım getirdi.

kahve 7     kahve 8

Afiyet olsun……..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir