30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

 

Bugün 30 Ağustos 2017. Tam 95 yıl önce yani 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında yürütülen Büyük Taarruz ‘un zaferle sonuçlanmasını kutluyoruz. Atatürk’ün Başkomutan olarak bu savaşı yürütmesi nedeniyle Başkomutanlık Meydan Muhaberesi olarak da anılır. Bu savaşın sonunda Yunan ordusu İzmir’e kadar sürülmüş, daha sonra 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Yunan ordusu ülkemizden kovulmuştur. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi olarak kutlanan 30 Ağustos Zafer bayramı, Türkiye’de 1926 yılından itibaren resmen kutlanmaya başlamıştır.

Büyük  Atatürk bu zaferi şu sözleriyle anlatmıştır:

“Bilmeyen kalmamıştır ki; Ulusumuz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı durumda idi. Bütün bunları hiçe sayarak varlığını ve bağımsızlığını kurtarmaya karar verdi. Bu kararını başarıya ulaştırabilmek için kendine bir toplu davranış, bir belirli erek seçmesi gerekiyordu. Ulusun bütün varlığı ile bütün inancıyla, canını dişine takarak bu yolda birlikte yürümesi ve er geç başarıya ulaşması gerekti. İşte baylar, o erek bu yerdi, burasıydı. Umulan ve istenilen başarı, işte burada kazanılan zaferdi.

30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi’nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur. Ama Türk Ulusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili başka bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki, yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı. Ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.

Gençler! Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitimle, bilgi ile, insanlıkta üstünlüğün, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Cumhuriyeti biz kurduk, O’nu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz.

Zafer, “Zafer Benimdir” diyebilenindir. Başarı ise, “Başaracağım” diye başlayarak sonunda “Başardım” diyebilenindir.”

Nurlar içinde yatın Yüce Atatürk ve silah arkadaşları. Bugün başka milletlerin boyunduruğu altında yaşamadan  kendi ülkemizde özgür ve rahat yaşayabiliyorsak, sizlerin eseridir. Mekanınız cennet olsun.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir