ALO KELİMESİNİN ANLAMINI DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

BA-_PO7CUAASrx3

Bir günde ne kadar telefonda konuşuyoruz ve ne kadar  “ALO” diyoruz düşündük mü hiç? Peki “ALO”‘nun ne demek olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Geçenlerde biri bana “ALO”nun birinin adı olduğunu  söyleyince çok şaşırdım ve araştırdım. İşte hikayesi;

Bu sözcüğün İngilizce “hello” kelimesinden geldiği düşünülürdü ki, ben de öyle olduğunu hep düşünmüştüm. Alo sözcüğü aslında Alexander Graham Bell’e dayanır.

Graham Bell telefonu icat ettiğinde bu aleti bir süre denemek için sevgilisiyle kendi evi arasına hat çekmiş. Bir yandan da yeni icatını geliştirmek için yoğun çalışıyormuş. Sevgilisinin adı Allessandra Lolita Oswaldo imiş. Sevgilisinin canı sıkıldıkça Graham Bell’i arıyormuş. 

Bell atölyesinde çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo’dan başkası olamayacağını bildiğinden, telefonu açar açmaz “Allessandra Lolita Oswaldo ” diyormuş. ancak genç kız o kadar sık aramaya başlamış ki; Bell, zamanla sevgilisine adını kısaltarak hitap etmeye başlamış. Telefonu her açışında “Ale Lolos” diyormuş.

Gelin görün ki; Bell’in işleri uzuyor, sevgilisinin zırt pırt aramaları bitmiyormuş. Allessandra Lolita Oswaldo iyice baymaya başlayınca Bell artık telefonu sevgilisinin adını iyice kısaltarak “Alo” diyerek açmaya başlamış.

Graham Bell’in amacı telefonu tüm kente yaymak ve dünyaya bu müthiş icatını tanıtmak olduğundan gece gündüz atölyesinden çıkmaz olmuş, artık sevgilisine ilgi göstermiyormuş. Sonuçta Allessandra Lolita Oswaldo bilim adamını çalışmalarıyla başbaşa bırakıp onu terketmiş. Graham Bell, Allessandra Lolita Oswaldo’nun onu terkettiğini ancak hayallerini gerçekleştirip telefonu tüm kente yaydığında farkedebilmiş. Büyük hayal kırıklığı yaşayan Bell, o günden sonra sevgilisinin onu birgün arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmamış ve her tebrik için arayanın telefonu sevgilisinin aradığını umarak “Alo” diyerek açmış. İcadın sahibi “Alo” dediği için tüm kent halkı telefona cevap verirken “alo” demeye başlamış. Böylece bu gelenek olmuş.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. Hikmet dedi ki:

  Demek alo öyleymiş. Ben efendim diye açıyorum alo pek demem.

 2. penguen dedi ki:

  Bu uydurma bir hikâyeye benziyor zira Google’a tırnak içinde “Allessandra Lolita Oswaldo” yazıp arattığımızda karşımıza 3 bin küsur netice çıkıyor ki bunlar hep alısün açınca neden alo deriz hikâyesi ile alakalı Türkçe sayfalardır. Ayrıca İtalyanlar pronto, Japonlar moshimoshi diyor.

 3. Angara bebesi dedi ki:

  Angaralılar da ne var la diyor 😂

 4. Mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar saçmalamayın lütfen hello kelimesinin Türkçeye dönüştürülmüş halidir alo kelimesi o yüzdendir ki farklı dillerde isminin ve yazılışının farklı olması. Buyrun, efendim, merhaba gibi kelimelerde bizim telefon açmamızda kullandığımız kelimelerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir