Altın Küpe Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ülkemizde ve dünyada satışı yapılan birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler farklı fiyatlarda, farklı değerlerde ve bunlardan farklı olarak değişik manevi değerlerde olabilmektedir.

  Yeryüzündeki insanlar, günümüzde sürekli bir alış veriş halindedir. Bu hal, yaşayışımızın işleyiş şeklini tamamen değiştirmektedir. Bu alış veriş durumuna göre hayatımızı yaşamakta ve bu şekilde sürdürmekteyiz.

  İnsanlar bazı ürünleri alırken birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu ürünlerden biri otomobil sektörüdür. Otomobil sektörü, dolandırıcılığın en çok yapıldığı sektörlerdendir. Bu yüzden alıcı veya satıcıların bu konu hakkında yüksek bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bir diğer alım satımı yüksek oranda yapılan ürün ise altındır. Altın, günümüzde çok çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Altın vazodan, altın koltuklardan başlayıp, altın dişlere kadar gitmektedir. Bu denli kullanım alanı fazla olan altının da birçok dolandırıcılığı ve hile yöntemleri mevcuttur.

  İnsanlar altın ve altın ürünlerini bir takım çeşitli eğlencelerde, düğünlerde kullanmaktadır. Bu tür etkinliklerde hediye olarak verilmektedir. Düğünü yapılan kişilere evlilik olarak verilen altın bilezikler bunlara örnektir.

Altın küpe alırken nelere dikkat edilir?

  Fakat bu altın alım satımının da diğer ürünlere oranla hilesi çokça yapılmaktadır. Altın ürünlerinden en çok satılanları altın küpe ürünleridir. Altın küpe, yapım sırasında birçok değişime uğramaktadır. Bu değişim, farklı sebeplerden kaynaklanmaktadır.

  Günümüzde makineleşmenin yaygın olduğu gibi, el işçiliği de oldukça yaygındır. Bununla birlikte altın işlemeleri genellikle makineler aracılığıyla yapılmaktadır. Fakat bazı ince işçilik isteyen ürünler kişiler tarafından bizzat yapılmaktadır. Bu tür el işçiliklerinde altının ağırlığında bir takım zararlarla karşılaşılmaktadır. Ve bu zararlar da alıcılara yansıtılmaktadır.

  Alıcılar tarafından çokça satın alınan altın ürünlerinden olan altın küpe, yapım aşamasında birçok el işçiliği gerektirmektedir. Bu işlem sırasında altın yontularak şekil verilmektedir. Küpe örnek vermek gerekirse yaklaşık 10 gram gibi bir ağırlığa gelmektedir. Bu yontma işlemi sayesinde altının yaklaşık 3 veya 4 gramı toz haline gelmektedir. Geriye kalan küpenin ağırlığı 6 veya 7 gram olmaktadır.

Bu işlem sayesinde toz haline dönüşen altın, hiç bir şekilde kullanılamamaktadır. Fakat bu altının da ücreti alıcılara yansıtılır. Ağırlığı 7 gram olan küpeyi, kişiler 10 gram fiyatından almaktadır. Bu yüzden altın alım satımı yapan kişiler el işçiliği az olan ürünleri tercih etmelidirler. Bu sayede satın almadıkları ürünün parasını ödemekten kurtulmaktadırlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir