AVM GEZELİM

İstanbul’da yaşayanlar bilir. Neredeyse her adımbaşı AVM var. O kadar çok ki hangisine gitmeli? Herhalde artık herkes benim gibi sıkılmıştır. Kış aylarında bir avmye gitmek iyi fikir olabiliyor. Ama yaz aylarında insan nefes alabileceği yerleri tercih ediyor. Buna rağmen avmler yine de kalabalık.

Bende avmler ile ilgili bir yazı yazmayı düşündüm. Nerededir?Nasıldır? Yalnız bazılarını yazmayı tercih ettim. Çünkü hepsini yazmaya kalksam bir tam günümü alır herhalde. Bu yüzden en bilinenleri tercih ettim.

Ben Anadolu Yakası’nda oturduğum için bu taraftan başlamak istiyorum.

1- Carrefour AVM – İçerenköy:

carrefour 1 carrefour 2

Carrefour yanlış bilmiyorsam Anadolu Yakası’nın en eski alışveriş merkezidir ve ilk hipermarketidir. Hatırlıyorum ilk zaman sadece market vardı. sonra AVMye dönüştürdüler. Kozyatağı mevkiinde E-5 üstünde ve kocaman bir otoparkı bulunan belki de avmler içinde en rahat otoparka sahip bir yer. İçinde bulunan mağazalar hepimizin bildiği markalardan oluşuyor. Her ihtiyacınız olan – gıdadan giyime- herşeyi bulabileceğiniz bir yer. Alıştığımızdan mı bilmem diğer avmlere göre burası daha sevimli geliyor. Yeme-içme kısmı bilindik markaların olduğu 15-16 adet firmadan oluşuyor. Ferah bir avm. Boyner ve Mudo en büyük mağazaları. Ayrıca Starbuck’s, Mado ve Tchibo rağbet alan yerler. Avm girişi yanında dışarda yeni birkaç aydır Özsüt’te açıldı. Ama belki ilk zamanlardı bilemem pek sevmedim hizmet kalitelerini. Ama oturayım çay içeyim dinleneyim derseniz problem yok.

2- Palladium AVM – Batı Ataşehir.

palladium 1 palladiun

Batı Ataşehir’de bulunan Palladium güzel bir avm. Rahat ve sakin. Ulaşım olarak arabanız yoksa kolay gidilebilecek bir yer değil. Ama özel aracınız varsa sorun yok. Çünkü araba ile ulaşım yaya olarak gitmekten daha kolay. Otoparkı var ama üst kat otoparkta yer bulunmayabildiği için birkaç kat inebiliyorsunuz. o zaman biraz hava boğuklaşabiliyor. İç mekanı ferah. Bir katı turladığınızda bir üçgen çizmiş gibi oluyorsunuz. Her markanın mağazasını bulabilirsiniz. C&A’nın büyük iki katlı bir mağazası var. Lüks markalardan birkaç tane de bulunuyor. Onun dışındaki mağazalar hepimizin bildiği markalardan oluşuyor. Tabi benim en favori markam olan Tommy Hillfiger’ın olması beni çok mutlu ediyor. Yeme-içme katı en üst katta bulunuyor. Ayrıca sinema da bu katta. Yeme-içme olarak Polonez, Sushi-co, Vee cafe, Bistro33 ayrıca giriş katında Midpoint ile Kitchenette bulunuyor. Polonez, Midpoint ve Sushi-co’ya gittim. Bu üç restaurantta da memnun kaldım. Herşey süperdi. Yalnız Saray’ı son iki gidişimde artık buranın işi bitmiş dedim. Eskiden döneri, sosis porsiyonu çok güzeldi. Tavukgöğsü ve kazandibi tatlıları harikaydı. Servisleri de iyidi. Ama artık bozmuşlar. Hiç tavsiye etmem gidilmemeli. Katlar arasındaki Kahve Dünyası, Starbuck’s Coffee, Caribou Coffee yorulup da bir kahve molası vermeniz için güzel yerler.

3- Tepe Nautilus AVM – Acıbadem/Kadıköy

tepe 1 tepe

Kadıköy ile Acıbadem E-5 arasında kalan Nautilus da bildiğimiz diğer avmler ile aynı özellikte. Bildiğimiz markalar yer alıyor. Zara, Tepe Home, Boyner ve Carrefour en büyük mağazaları. Haftasonları çok kalabalık oluyor. Yeme-içme, restaurant bölümü en üst katta. haftasonları zor yer bulunuyor. Herhangi bir restaurant da yemek yenilebilir. Ama hepsi de aynı özellikte. Yani fast food tarzı olup, yemek zevki alayım diyorsanız unutun. Yok. Otoparkı rahat. Güzel ve rahat bir Sineması var.

4- Akasya AVM – Acıbadem

akasya akasya1

Acıbadem E-5 üzerinde eski Otosan’ın yerine kurulan büyük bir kompleks içinde yer alıyor.  Ferah ve dizayn olarak diğer avmlere göre biraz değişik bir mimariye sahip. Çoğu avmlerde olmayan markalar da var. Diğer bildiğimiz kaliteli markalar da yer alıyor. Şimdilik diğer avmlere göre daha sakince. Bütün gününüzü geçirebileceğiniz bir yer. Ben öğleden sonra iki gibi gittim. akşam yedide yorulduğum için çıktım ve daha yarısını gezmiştim. Birçok mağazayı da es geçtiğim halde. Yeme-içme olarak dağınık geldi bana. En alt katta bir grup var. Sonra en üst katta başka bir grup yeme-içme yerleri var. Bunların dışında değişik katlarda Carluccio’s, Kirpi, Big Chefs, Midpoint gibi ünlü restaurantlar serpiştirilmiş. Buralar benim sevdiğim yerler. Yalnız fiyat olarak pahalı yerler. Diğer fast food tarzı yerler en üst katta bulunuyor. Yalnız çok alternatif yok. Yine bunların arasında en iyisi Carl’s Jr. Gerçekten hamburgeri çok güzel ve doyurucu.

5- Zorlu Center

zorlu 1 zorlu 2 zorlu 3 zorlu

Zorlu Center diğer avmlere göre daha değişik bir konsepte sahip. En önemli özelliği de önemli sanat merkezi barındırması. Notre Dame de Paris Operası gelen en iyi etkinlikti. Avmyi diğerlerinden ayıran özelliği bir kısım mağazalar açık sokak tarzı bölümde olması, diğer kısım mağazalar da bildiğimiz avm tarzıda kapalıda bulunması. Sokak tarafında bulunan mağazalarda en pahalı modacıların mağazaları bulunuyor. Ben birkaçına baktım. Ama etiketlerine bakacak olursak  “İşte bu !” diyeceğim bir kıyafet bulamadım. Sanki daha çok bir sezon öncesini getirmişler gibi geldi bana.

Diğer ikinci en önemli konu iki katlı Apple’ın kendi mağazasının bulunması. Tam bir cam küp şeklinde bir mağaza. Distrübütör tarafından açılmamış. Bütün ürünler direkt fabrikasından geliyor. Değişik bir mağaza anlayışı sergiliyorlar. Bütün ürünleri raflarda sergileniyor. Telefonlar, ipad ve macler ortadaki masalarda. İstediğiniz gibi bakıp inceleyebiliyorsunuz. Hepside prototip değil, gerçek ürünler. Satış temsilcileri her yerdeler. Sizi rahatsız etmiyorlar. Ama seslendiğiniz an yanınızdalar. Ürününüzü seçiyorsunuz. Bunu istiyorum diyorsunuz. Görevli sizden ücretini alıyor, ve gözden kayboluyor. Bir-iki dakika sonra faturanız ve poşetine konulmuş biçimde ürününüzü getiriyor. Kasa, kasiyer, ödeme kuyruğu v.b. gibi hiçbirşeyle uğraşmıyorsunuz. İstediğiniz takdirde ürünü ilk siz açıyorsunuz ve görevliler aldığınız ürünün hemen orada kurulumunu ve açılış için gerekli yüklemelerini de yapıyor. Ben verdikleri hizmetten çok memnun kaldım.

Zorlu Center’ın en büyük mağazalarından biri olan Eataly. İtalyanlara ait ne varsa burada bulabilirsiniz. Dondurma, makarna, şarap, soslar, peynirler ve daha ne arasanız. Ayrıca içinde dondurmacısı, kahvecisi, pizzacısı, makarnacısı olmak üzere değişik restaurantlarıda var. Hem alışveriş yapabiliyorsunuz hem de yemek yiyebiliyorsunuz. Benim çok hoşuma gitti.

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir