Bazen Israrcı Olmak Lazım

israrci-kadin

Tıpkı maçlardaki golcü oyunculara olduğu gibi, hiç kimse kaçırdığınız pozisyonları hesaba katmaz. Attığınız gollere bakarak. Beyzbol maçlarında en iyi vurucular bile, çoğu zaman attıklarının iki katını kaçırırlar. Seba isimli şampiyon yarış atının, yarış hayatı boyunca kaç yarış kaybettiğine kimse aldırmaz. Kaybetmekten korkmayın. Hata yaptığınızda ümitsizliğe kapılmayın. Hata yaptığınız  girişiminizi tahlil edin ve buradan edindiğiniz bilgileri bir sonraki girişiminizi planlarken kullanın. Ve tekrar tekrar denemekten asla vazgeçmeyin.

Yazar kasanızın zillerini çınlatan, başarısız olduğunuz satış girişimleri değil, başarı gösterdiğiniz girişimlerdir.

Başarılı tek bir satış girişimi dahi işletmeyi kurtarmaya yetebilir. Bu yüzden başarısızlıkla sonuçlanan bir girişimin, sizi ikinci bir kez daha denemekten alıkoymasına izin vermeyin.

Size komisyon kazandıran, müşteriye gösterdiğiniz onlarca ev değil; müşterinizin satın aldığı evdir. Eğer müşterinize yeterli sayıda evi gezdirmediyseniz, kaybedersiniz. Faturalarınızı ödemenizi sağlayanlar, dükkanınıza girip sizi hiçbir şey satamadığınız müşteriler değil, başarıyla satış yaptığınız müşterilerdir.

Uygulamaya geçmezseniz, ürün toplayamazsınız. Bankaya para yatıramazsanız, faiz alamazsınız. Yemeği tarifine göre yapamazsanız, tek bir tabak dahi satamazsınız. Şut çekmezseniz gol atamazsınız.

Autla sonuçlanan şutlar yararlıdır; çünkü, bunlar kaleye doğru atak yaptığınızı, bir müşterinizi ziyaret ettiğinizi, işinize faydalı olacak bir şeyler yaptığınızı gösterir. Çok sayıda autla sonuçlanan atak, çok sayıda girişim demektir ve kaç kez denerseniz deneyin, asla yeterince girişim yapmış olmazsınız. Yapmanız gereken şeyi gerçekleştirinceye kadar yaptığınız işten asla vazgeçmeyin.

Hiç kimsenin, her şeyi, her zaman doğru yapmadığını bilin. Autla sonuçlanan atakların da oyuun bir parçası olduğunu bilin. Reddedilmenin, ticaret denen oyununun bir öğesi olduğunu kabullenin. En iyi satıcılar, yağmurcular bile zamanında defalarca refüze edilmiştir. Refüze edildiğiniz zaman kederlere gark olmayın. Başarısız olduğunuzda vazgeçmeyin. Boyun eğmeyin. Umutsuzluğa kapılmayın. Hatanızı düzeltin. Hazırlanın. Ve tekrar tekrar deneyin.

Kendinize zaman tanıyın. Sabırlı olun. Bir şeye başlar başlamaz başarılı olmak zordur. Ancak, gerçekçi olun. Eğer daha iyiye gitmiyorsanız, eğer yaptıklarınız kar etmiyorsa; müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin tepkilerini öğrenin ve bunların içinden başarıya gidecek ipuçlarını bulun. Sonra da onların dediklerini uygulayın.

Sık sık auta çıkmak yararlıdır. Bunu alışkanlık haline getirmemek şartıyla.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir