Botoks Hakkında Merak Edilen Herşey

Öncelikle botoksun ne olduğu ile başlayabiliriz. Botoks özellikle son dönemlerde cildin yüz bölümünde meydana gelen kırışıklıkları gidermek amacıyla yapılan bir operasyondur. Kozmetik alanındaki çeşitliliğin artması botoks hakkında da çokça söylentilerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu söylentiler içinde ise ilk hatalı bilgi botoks içerisinde yılan zehri kullanıldığına dairdir. Botoksun içindeki madde sinir dokusundan kas içindeki dokuya nüfuz ederek botoksun uygulandığı bölgede bulunan kasların fonksiyonlarını bir süreliğine azaltarak cilde kendisini toparlama fırsatı sunar.
Botoksun kullanım alanlarından bahsetmek gerekirse kullanılan alanlar için şunları söyleyebiliriz. Botoks ilk kez maymunlarda kullanılmıştır. 1970 de ilk kullanan kişi ise Dr. Alan Scot’dur. Scott bu uygulamayı maymunlarda şaşılık probleminin tedavisi için kullanmıştır. Botoks uygulaması alın bölgesinde oluşan belirin kırışıklıklarda, kaşlar arasında yer alan çatık alanlarda ağızda olan gülme problemlerinde üst diş eti noktalarında, alt ve üst dudaklarda gerekli olan yerlerde ve göz çevresinde bazı noktalarda uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Ağız ve dudak kısmında uygulama yaparken son derece özenli ve dikkatli yapılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sorunların yaşanması olasıdır.

 

Bu uygulama kırışık ve cilt sorunlarının yanında el ayak yüzler ve koltuk altlarında oluşan aşırı terleme olaylarında tedavi amaçlı da kullanılabilmektedir. Terlemenin yoğun olduğu bölgelerde uygulandığı zaman ter bezleri ve sinir dokuları arasında iletişimi durdurur ve terleme oranını düşürür. Aşırı terleme şikâyeti olan kişilerde bu uygulama yapıldığında 6 ila 12 ay kadar bir düzelme görülmektedir. Botoks birçok başka hastalık içinde kullanılan ve uygulanan bir yöntemdir ancak bunlar pek bilinmez halk arasında. Bu hastalıklardan bazıları kaşıntı problemleri ve migren tedavisi gibi hastalıklardır.
Botoks etkisinin ne kadar sürdüğü konusunda merak edilenler için ise şunları söyleyebiliriz. Uygulamanın etkisi 3-7 gün geçtikten sonra başlar. Cilt kırışıklığı olaylarında 3-4 ay kadar sürer, Terleme olaylarında ise daha önce de belirttiğimiz gibi süre 6-12 ay arası sürer. Botoks yaptırırken yaş kavramının çok önemi yoktur kırışıklıklarınız olduğunu düşündüğünüz her yaşta botoks uygulaması yaptırmanız mümkündür.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir