Bu Bitkiler Tedavi Ediyor

Yararlı Bitkiler

Yararlı Bitkiler

Kekik:

Odunsu saplı, küçük yapraklı, mutfakta çok kullanılan hoş kokulu bir bitkidir. Hamileler ve guatırı olanlar kullanmamalıdır.

Kullanımları:

Böbrek kumu sancılarında, 4 bardak suya 1 çorba kaşığı kekik konur. Su yarıya ininceye kadar kaynatılır. Süzülüp sabah, akşam aç karnına birer kahve fincanı içilir.

Şişmanlıkta, bir fincana 2 tutam kekik atılır. Üstüne kaynar su dökülerek demlenir ve hergün içilir.

Saç dökülmelerinde, 1 litre suya 100 gram kekik konur. Su yarıya ininceye kadar kaynatılıp süzülür. Bu suyla saç derisi ovalanırsa saçlar gürleşir. İki günde bir uygulanmalıdır.

Ağız kokularında, 2 bardak suya 1 çorba kaşığı kekik konup kaynatılır. 10 dakika kaynatıldıktan sonra  süzülüp bir şişeye doldurulur. Sabah akşam ağız gargarası yapılır.

Nefes darlığı çeken çocukların göğsüne eczaneden aldığınız kekik yağını sürün. Çok rahatlatıcıdır.

Defne:

Yaprakları güzel kokulu ve yaz kış yeşil olan bir ağaçtır. Boyu iki metre kadardır. Meyveleri yuvarlaktır. Akdeniz kıyılarında daha çok yetişir.

Kullanımları:

Bağırsak parazitlerinde, 4 bardak suya 2 tutam defne ve 2 tutam pelin konur. Kaynatılır, süzülüp günde 3 kere birer bardak içilir.

Tırnak çatlamalarında, 4 bardak suya 2 tutam defne yaprağı konur, 15 dakika kaynatılır. Ilındıktan sonra eller içine sokulup 5 dakika bekletilir. İyice kurulanıp her gün tekrarlanır.

Pelin:

Boş arazilerde, kndiliğinden yetişen acı ve keskin kokulu otsu bir bitkidir.

Kullanımı:

Ayak şişmesinde, 8 bardak kaynar suya 1 avuç ufalanmış pelin konur. 15 dakika bekletildikten sonra süzülür. Ayaklar suyun içine sokulup 15 dakika bekletilir.

Yara izlerinde, bir fincan kaynar suya bir tutam pelin yaprak ve çiçeği konur. Demlenir ve yara izi kalmış bölgeye bu suyla kompres yapılır.

İdrar tutukluğuyla ilgili yüz göz şişmelerinde bir çay fincanı kaynar suya bir tutam pelin  yaprak ve çiçeği konup, demlenir ve günde bir kez içilir.

Safran:

Süsengiller ailesinden ülkemizde de yetişen bir bitkidir. Etli, yuvarlak yassı kaideli, esmer renkli bir soğanı vardır. Menekşe renkli çiçekleri vardır. Kurutulduğunda ince uzun, koyu portakal renkli şeritlere dönüşür, mutfakta renk, tat ve koku verici olarak itibar edilen bir baharattır.

Kullanımı:

Sinirleri uyarıcı olarak, 1 litre suya 1 gram safran konarak bir iki saat demlendirilir ve günde bir kez bir çay bardağı içilir.

Diş ağrılarında, özellikle 20 yaş dişinin çıkarken verdiği ağrıları gidermek için 1 litre 80 derecelik alkole 50 gram safran katılıp 10 gün bekletilir. Dişin üstüne bir damla sürülüp konur. Arada sırada sallanmalıdır.

Öksürükte, aynı alkollü safrandan bir çay bardağı suya 10 kaşık konarak gargara yapılabilir.

Dikkat: Safran fazla miktarda kullanılmamalıdır. Ayrıca hamilelerin de kesinlikle kullanmaması gerekir.

Zencefil:

Jamayka Seylan ve Hindistan’da yetişen bir bitkidir. Eski devirlerden beri tanınmakta ve kullanılmaktadır. Araplar bu bitkiyi cinsel gücü arttırmak için ve gargara yaparak ses kısıklığını önlemek için kullanırlar.

Kullanımı:

Diş ağrılarında, 4 bardak suya 1 kaşık dövülmüş zencefil, 1 kaşık kekik konup 15 dakika kaynatılır. Süzülüp gargara yapılır.

Mide ve bağırsak gazlarında, 1 çay bardağı kaynar suya 1 kahve kaşığı toz zencefil konur. 10 dakika bekletildikten sonra içilir. Aynı işlem günde 3 kez tekrarlanır.

Cinsel güçsüzlükte, 2 kaşık dövülmüş zencefilin üstüne sizme bal konarak 3 kaşık da Abtep fıstığı eklenip ezilir ve gece yatmadan önce 1 tatlı kaşığı yenir.

Ses kısıklığında, 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı toz zencefil konur. 10 dakika kaynatılır süzülür. Günde 3 kere birer çay bardağı içilir.

 

Fotoğraf Sanatı ve bu sanatın ince ayrıntılarını bir sonraki makalemizde okuyabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir