Bulgaristan Turizmi – Kültür ve Sanat

Bulgaristan turizmi, kültür ve sanat

Bulgaristan‘da turizm, bir devlet kuruluşu olan ve 1948 yılında kurulan Balkantourist tarafından yürütülmektedir. Balkantourist yanında gençlik turizmi için kurulan Orbita, otomobil turizmi için kurulan Shipka bürosu, dağcılık için kurulmuş Pirin bürosu gibi uzmanlaşmış yan kuruluşlar da vardır.

Bulgaristan‘ın turistik açıdan gelişmesinde birçok faktör rol oynamıştır. Bu faktörler Bulgaristan’ın iyi bir kıyı şeridine, dağlık alanlarave tarihi yerlere sahip olmasıdır. Yıllık ortalama sıcaklığı 10 dereceyi aşan Bulgaristan’da Karadeniz şeridinde yer alan Drouzhba, Slatni Pyassatsi, Slunchev Bryag ve Albena en tanınmış yaz turizmi merkezleridir. Bu bölgenin özelliği 200-300 metrelik kumsala sahip olmasıdır.

Bulgaristan Kültür ve Sanat

Bulgaristan edebiyatının ilk ortaya çıkış dönemi olarak IX. yüzyılı gösterebiliriz. Bu, bir bakıma, Bulgar yazılı sanatlarının “Altın Çağ” da sayılagelmiştir. Osmanlı egemenliğinin başlangıcına kadar geçen dönemde Hristiyan kültürünün etkisi belirgindir ve yazılı metinlerin büyük çoğunluğunun dinsel kökeni olduğu görülür. Kozma’nın, Theodosius’un, Yasef Bdinski’nin ürünleri hep Bizans edebiyatının yörüngesinde kalmışlardır.

Bu etki, Osmanlı döneminde de sürüp gider. XV. yüzyılda Vladislav Grammatik, XVI. yüzyılda Peyo ve Matei Grammatik, bir sonraki yüzyılda ise Methodius Draginov aynı anlayışta ürün verirler. 1762’de yayımlanan “İslav Bulgarları Tarihi” ile (Paysi) Bulgarlar’ın ulusal edebiyata kavuşma savaşımları başlar. bu çerçevede anılan isimlerin başında Neofit Rilski, Bozveli, Beron ve İvan Bogorov gelir.

Osmanlı egemenliğinin kalkmasından sonra da savaşım edebiyatının etkisi sürmüştür. İvan Vazov romanlarıyla, Zahari Stayanov anılarıyla, Slaveikov ise epik şiirleriyle, kurtuluş döneminin önde gelen yazarları arasına girerler. Blagoev’in yaptıklarında marksist ede biyat teorisi etkisini gösterir. Başta Nikola Vaptsarov olmak üzere pek çok genç şair bu yolda ürün verir. Vaptsarov’un şiirleri dilimize de çevrilmiştir. Roman alanında, çağdaş Bulgar yazarlarının başında “Tütün” ile Dimiter Dimov anılır. Dimiter Talev, Angelov ve Stanev II. Dünya Savaşı’ndan sonra adlarını yaygınlaştırmış öteki Bulgar romancılardır. Oyun yazarları arasında ise öncelikle Djagarov, Georgiev, Sevzhin sayılabilir, Özdemir İnce ve Ataol Behramoğlu’nun hazırladıkları Bulgar şiirleri Antolojisi ile ülkemizde de geniş ilgi uyandıran Bulgar şiirinin başlıca temsilcileri Djagarov, Radevski, Gabe ve Bozhilov’dur.

Bulgar yazarları geniş ölçüde yabancı dillere aktarılmışlardır. İvan Vazov 49, Botev 44, Vaptsarov 41 dile çevrilmiştir. 1944’den bu yana, yaklaşık 3 bin kitap Bulgarca’dan yabancı dillere aktarılmıştır.

Müzik

Bulgar müziğinin ilk büyük klasik temsilcisi Yoan Koukouzel’dir. XIII ve XIV. yüzyıllarda yaşayan bu ilginç kişilik hem kuramcı, hem besteci, hem de şarkıcı olarak ün salmıştır. Yapıtlarının Doğu Ortadoks Kilisesi’nin gelişimine büyük katkısı olduğu söylenir.

Yalnızca 1978 yılında, ülkede 450 kısa ve 48 uzun metrajlı film çevrilmiştir. Önde gelen film yönetmenleri arasında Zhandov, Radev, Korabov ve Andonov sayılabilir. Uluslararası çapta festivallerde bugüne dek Bulgar sineması 179 ödül kazanmıştır. “Geçen Yaz” San Remo Festivali’nde, “Çekiç” Avellino Festivali’nde önemli ödüller almıştır.

Bulgaristan ekonomisi, 9 Eylül 1944 tarihindeki devrmden sonra hızla yapı değiştirmeye ve gelimeye başladı. Ekonomisi sosyalist sisteme dayanan Bulgaristan’da sanayiye verilen ağırlık arttı. Elektronik ve elektrik sanayii ile birlikte makine sanayii, ekonominin başta gelen sektörü halini aldı. Bu arada sanayileşme ve tarıın modern teknikler kullanılarak gelişmesi, ulusal geliride Bulgaristan’da 5’er yıllık kalkınma planları uygulanmaktadır. Bulgaristan’da haftalık çalışma süresi 5 gündür. Ülkede 1960 yılıyla kıyaslandığında yatırımlar 7 kez artmıştır. Bu yatırımlar arasında Shoumen’deki alüminyum kompleksi, Septemuri’deki metal botu fabrikası, İhtiman’daki demir fabriası, Yambol’daki poliyester kompleksi sayılabilir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir