ÇİÇEKLERİN KRALİÇESİ: GÜL

gül1

Benim en sevdiğim çiçektir GÜL . Kokusu, görünümü, renkleri ve asil duruşuyla bir başkadır. Bilgilere göre anavatanı Anadolu, İran ve Çin’dir. İlginç olan bilgi ise deniz seviyesinden – 3500 m seviye yüksekliğe kadar yetişebiliyormuş.

Gül çiçeği aşkın simgesidir. Sevgili, Sevgililer Günü ya da sevgiliye hediye denince akla gelen ilk çiçek gül, özellikle kırmızı gül olmaktadır. Güller renklerine göre farklı anlamlar taşır. Kırmızı gül aşk, beyaz gül masumiyet, pembe gül gönlüm sende, sarı gül sıcak sevgi, turuncu gül cazibe, mavi gül ilahi aşk anlamlarını taşır. Ayrıca taze güller ile evimize ve gönlümüze mutluluk, neşe katabiliriz.

gül6                   gül3

Kullanıldığı yerler: Gül çiçeğinin taç yapraklarında uçucu yağ, tanen, gallik asit, kuarsitrin, siyanin, şeker ve mum vardır. Gülyağı tıbbi bir tesire sahip olmamakla beraber, bilhassa parfümeri ve kozmetik sanayiinde bazı pomatlar ile galenik preparatların kokusunu değiştirmede çok kullanılır. Dahilen ise hafif müshil etkilidir. Gülsuyu, gül reçelleri halk arasında yaygın olarak kullanılır.

gül reçeli

Yabani gül (Rosa canina): Memleketimizde oldukça yaygın bir gül çeşididir. 2-3 m yüksekliğinde, pembe veya beyaz çiçekli bir ağaççıktır. Meyveleri parlak kırmızı renktedir. Bu gülün olgun meyvelerini saran, başlangıçta ağızı dar bir bardak şeklinde olan çiçek ekseni, çiçek tablası olgunlaşınca etlenip, kırmızı bir renk alır. Bu meyvelere “kuşburnu” adı verilir. Bileşiminde tanen, pektin, vitamin C, şekerler ve organik asitler vardır. Kabız edici, idrar söktürücü olarak, böbrek ve safra taşlarına karşı, C vitamini yönünden zengin olduğu için de bazı bölgelerde marmelat yapımında kullanılır.

Bahçe bitkisi olarak tanınan Gül Bakımı oldukça emek isteyen bir iştir. Bakımı zahmetli olan bu çiçek türü için, dikim yapılan alanın esintili bir yer olması tercih edilmelidir.  Soğuktan ve dondan korunması gereken Gül, aynı zamanda yıllık gübreleme ister.  Sulama işlemi ise aksatmadan yapılmalıdır. Güller çabuk kurumamalarına rağmen, sulamaları aksatıldığında küçüleceklerdir.  Çevrelerini çukurlaştırıp, haftada 1-2 kez bu alanı suyla doldurmak yeterlidir. Önemli olan dibinde su bekletilmemesidir.

gül5

Kışın yaprağını döken ya da her zaman yeşil kalan, bazıları dikenli, bazıları da tırmanıcı, otsu ve odunsu bitkileri kapsayan bu familyanın 115 kadar cinsi ve 3.200 kadar türü vardır. Küçük saksılarda açmış güller de satılıyor. Eminim görenler vardır. Her gördüğümde alırım. Çok büyük sevinçle eve getiririm. Ama pek dayanmıyorlar 🙁 Ancak bir kere aldığımda baktım ki kötüleşiyor. Evimizin bahçesine ektim. O hala yaşıyor çok şükür. Kocaman oldu. Ama evde olmuyor.

gül4

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir