CİLDİMİZ KURUYORSA….

cilt-kurulugu 3

 

Cilt kuruluğu çoğumuzun şikayetidir mutlaka. Benim de en büyük sorunumdur. Özellikle kış aylarında cildim pul pul oluyor. Ben bunun için her gün sabah ve akşam nemlendirici kremlerle cildimin pul pul olmasını en azından yatıştırmaya çalışıyorum. Ama yeterli olmuyor. Benim cilt kuruluğum tamamen kış aylarında soğuktan kaynaklanıyor. Ama bazı hastalıklardan dolayı da cildi kuruyan kişiler de var. Bunun için doktor kontrolünde tedavi olunması gerekiyor. Ama aşağıdaki tavsiyeleri de denemenizde fayda var.  Bunun için biraz araştırma yaptım ve cilt bakımı hakkında ve ürünleri hakkında önemli bilgiler edindim. Uzmanlar cilt kuruluğu için şunları öneriyor:

1- Çok sıcak su ile banyo yapmaktan kaçınmak,

2- Banyo süresini kısa tutabilmek,

3- Her gün banyo yapmaktansa en azından günaşırı banyo yapmak,

4- Bulunduğunuz ortamı (iş, yatak odası) nemlendirmek,

5- Nemlendirici krem kullanmak. Ama bölgeye göre uygun kremi seçmeniz gerekiyor. El kremini yüzünüze, yüz kreminizi bacağınıza, vücut kreminizi yüzünüze sürmemelisiniz. Eğer cilt kuruluğunuz çok aşırı ve sedef tarzı bir şikayetiniz varsa mutlaka uygun nemlendiriciyi bulmak için bir dermatoloğa gitmenizi öneririm.

6- Cildinizin kuruluğu oranına uygun kremler sürmelisiniz. Çok kuru cilde hafif nemlendirici sürerseniz işe yaramaz.

7- Banyo sırasında yapacağınız kese de cilt kuruluğuna neden olur.

8- Bol bol su içmek, meyve ve sebze yemek de vücudunuzun nemlenmesini sağlayacaktır.

9- Yağlı sabun kullanın. Ben banyo da gerçek zeytinyağlı sabun kullanıyorum. Bir dipnot vereyim:Bu sabun ayrıca vücudunuz çok ter salgılıyorsa ve kokudan şikayetçi iseniz bunun da önüne geçecektir.

10- Doğal materyallerden yapılmış kıyafetler giyin. Sentetik, naylon tarzı ürünlerden yapılmış kıyafetlerden kaçının. Kıyafet alırken mutlaka etiketini okuyun. Mümkün olduğu kadar %100 veya yakın ürünlerden yapılmış kıyafetleri satın alın.

11-Mutlaka yiyeceklerinizi saf zeytinyağı veya doğal tereyağı ile pişirin. Salatalarınıza saf zeytinyağı dökün. Doğal yağları aşırıya kaçmadan yemekten kaçınmayın. Yağ alırken mutlaka içindekileri okuyun. Eğer başka maddeler içeriyorsa o markayı almayın. Piyasada %100 doğal zeytinyağı ve tereyağı satılıyor.

12- Ben kuruyan ve kaşınan yerlerimi – özellikle kollarım ve ellerim – bepanthene krem kullanıyorum. Yıllardır bu kremi yüzüme de kullanıyorum zaten. Memnunum. Bana doktorum kullanmam için vermişti. Hala da kullanırım.

cilt-kurulugu 1cilt kuruluğu 2

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir