Daha genç ve bakımlı görünmek

 

 

Mezoterapi, 1952 yılında Pistor adında bir doktor tarafından gerçekleştirilen estetik amaçlı tıbbi bir işlem olarak başlamıştır. Cilt ve cilt altına uygulanan farklı tekniklerle vitamin, mineral ve düzenleyiciler yollayarak amaca uygun şekilde seçimler yaparlar. Mezoterapi selülit, saç dökülmesi, skar revizyonları, yüz gençleştirme olaylarında, lokal ve bölgesel yağlanmalarda, kullanılır.

Mezoterapi hamilelere, inme ve felç rahatsızlığı geçirenlere, şeker hastalığı olanlarda, kanser durumu bulunanlarda, kan pıhtılaşma bozukluğu olanlarda, ilaç tedavisi kullanan ve kalp hastalığı bulunanlarda mezoterapi sistemi kullanılamaz. Mezoterapi maliyetleri yapılan seanslara göre değişiklik göstermektedir. Mezoterapi yapılacak bölgeye uzman tarafından hazırlana uygun solüsyon ve karışımlarla o bölgede kan dolaşımı ve immun sistemini harekete geçirmesi sağlanır.

Mezoterapi yapılan uygulamalarda uygulanan alan da eziklik ve çürüklük oluşmaya başlar. Kullanılan maddeler kana ve dokuya hemen karışmayabilir. Bu nedenle seanslarda bu sorunlar giderilebilir. Mezoterapi sistemine başvuran hastalar 24 saat güneş banyosu yapmamaları, uygulanan kısımların su ile yıkanmaması, tahriş edebilecek ve etmesi muhtemel krem tarzı kimyasalların sürülmemesi lazımdır. Uygulama alanları çok geniş olmaklar beraber en yaygın kullanım tarzlarından bir tanesi saç mezoterapisidir.

Saç mezoterapisi çok ince uçlu iğnelerle saçların orta deri tabakasına uygulanarak yapılır. Bu noktalara enjeksiyon sistemleriyle vitamin ve mineraller uygulanarak gelişmesi sağlanır. Saç mezoterapisinin hastaya çok yarar sağlamaktadır. Lokal ve bölgesel uygulanması, yan etkilerinin azlığı, ilacın yararları, uygun maliyetli, seans aralarının uzun olması, seans sayılarının az olması, sonuç kalitesinin yüksek olması bu tarzda olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.

Saç mezoterapisi kadınlara ve erkeklerde uygulanmaktadır. Şampuan ve tonik uygulamalarla destek sağlanabilir. Mezoterapi saç ekimi yöntemiyle saç dökülmesi 5 yıl içinde başlayan hastalarda etkili olduğu gözlemlenmiştir. Saç lazeri, radyo frekans vb. yöntemlerde mezoterapiye ek tedavi yöntemleri olarak günümüzde kullanılmaktadır.

Yüz mezoterapisi (mezolift) donul ve parlaklığını yitirmiş ciltlerde, yüzü yorgun görünen kişilerde, cildin yaşlılığını engellemek amacıyla, sarkma tedavisinde, sivilce yara ve yanık izlerinde, güneşten zarar görmüş ciltlerde, çatlak tedavilerinde uygulanır. Yüze müdahaleden yarım saat önce anestezik krem sürülür.

Hazırlanan krem ve losyonlar ince iğne uçlarla deri altına uygulanır. Yüz altına uygulanan aminoasitler, vitaminler, nükleikasitler, lidocaine, magnezyum, çinko, selenyum ve bakır vb. minerallerle deri altına uygun şekillerde bırakılır. Bu yöntem emziren annelere ve bu minerallere alerjisi olan kişilere uygulanmaz.

 

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir