DİŞ SAĞLIMIZ

Ağzımız vücudumuza hastalıkların giriş yollarından bir tanesi. Bu yüzden de ağız sağlımız çok önemli. Çoğumuz ağız sağlımızın nasıl olması gerektiğini ve bunun yanında diş sağlımızın önemini ya bilmiyoruz. Ya da önemsemiyoruz. En önemli faktör de dişçi korkumuz. Neden dişçiden korkulur?

İlk dişçiyle tanışmam galiba 5-6 yaşlarımda annem-babamın  ilk süt dişimin düşeceği vakit beni dişçiye götürmeleriyle oldu. Dişçi o kadar güzel bana yaklaştı ki, zaten süt dişi olduğu için acımayacak olan dişi yine oyunlarla çektiği için ben hiçbirşey anlamamıştım. O günden beri de hiçbir zaman dişçiden korkmadım. Her 6 ayda bir de dişçiye gitmekten zevk alıyorum. Hatta ikide bir sorunum var diye dişçiye gidip her seferinde de dişçi beni kovmuştur 🙂 Çünkü dişimde ve ağzımda bir problemim yok.  Yalnız yirmilik dişlerim çekilirken acımıştı.

Bu yüzden anne-babalara en iyi tavsiyem çocuklarını ilk dişçiyle tanıştıracakları vakit iyi ve çocuklara doğru yaklaşmayı bilen bir dişçiye gitmeleri. Bu çok çok önemli. Tecrübeyle sabit 🙂

diş 2

Çoğumuz ağız sağlımızın ne olduğunu bilmeyiz. Kimilerimiz dişlerimizi fırçalamanın yeterli olduğunu düşünürüz. Bununla ilgili yaptığım araştırmalar sonucu küçük birkaç tavsiye verebilirim:

*Birinci en önemli konu kendimize iyi bir diş doktoru sağlamak.

Güvenebileceğimiz, bizi dinleyen ve güveneceğimiz bir diş doktoru kesinlikle edinmeliyiz. Bildiğim kadarıyla hiçbir diş doktoru dişlerimizde sorun var mı diye bakarken ücret almıyorlar. Bildiğim işlem yapacaksa ücret alıyorlar. En azından benim gittiğim doktorun çalışma şekli böyle.

diş 1

* İkinci en önemli konu diş fırçası ve diş fırçalama tekniği.

Bütün gün ağız yoluyla havadan, yediklerimizden veya ağzımıza farketmeden soktuğumuz elimiz,kalem vb. objeler sonucu birçok bakteriyi alıyoruz. Doğal olarak ağız yoluyla alınan bakteriler vücudumuza en kolay yayılır. Bunun içinde en önemli temizlik dişlerimizi fırçalamak.

Dişlerin iç yüzeyleri, özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzeyleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir. Genellikle sadece ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmakta, diş taşları ise çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır. Unutulmamalıdır ki, dişleri fırçalarken mutlaka dişetlerini ve dili de temizlenmeli. Diş fırçalarımızı da 3-4 ayda bir değiştirmeliyiz. Ama en önemli

diş2     diş 3 diş 4

* Dişlere faydalı yiyecekler tüketmeye çalışın.

Dişlere faydalı yiyecekleri tüketin. Elma, armut, kereviz, havuç, karnabahar, çilek gibi meyve ve sebzelerin içeriklerindeki doğal liflerin tükürükle birleşmesi sonucunda diş temizliğine yardımcı olur.

elmaelma armut  havuç  kereviz

 

Aşırı asitli ve şekerli yiyecekler mikroorganizmaların etkisini artırır. Dişler sert cisimlerle karıştırılmamalı, fındık, ceviz vb. kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır. Bunlar diş minesinin çatlamasına ve bakterilerin etkisinin artmasına neden olur. Diş minesinin koruyucu etkisi ortadan kalkar.

fındık

 

* Diş beyazlaması için bir ipucu vermek istiyorum. Denendi ve başarılı olduğu görüldü.

Adaçayını alın ve dişlerinizi ovun. Bakın nasıl dişleriniz bembeyaz oluyor.

 

image

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir