DİYABET HASTANESİ

Herkese merhaba. Bugün bir hastane anlatacağım size. Bizim gibi sorunlar yaşayanlar varsa ilginizi çekebilir.

Annem yaklaşık 7 yıldır şeker hastası. İlk bu teşhis konulduğunda ilaca başlama gafletinde bulunduk. Gaflet diyorum çünkü bir tahlilde açlık şekerinin yüksek çıkması şeker hastasısın anlamına gelmediğini çok sonra öğrendik. Gittiğimiz hastanedeki doktor sağ olsunlar bir takip edelim, diyet yapalım, düşmez ise ilaca başlarız gibilerinden bir yorumlamaya gitmediler. O günden sonra annem ne zaman rutin kontrole gitse “ne kullanıyorsun?” diye sorup, aynı ilacı bir daha yazıp gönderiyorlardı.

Bu böyle gitmezdi. Anneme her takibini yapacak, bu işi anlayan ve bu yönde hayatını adamış bir doktor arayışına girdim. Araştırmalarımda 60 yıldır Türkiye’de Diyabet Vakfını kurmuş ve ömrünü bu hastalara adamış olan çok değerli hocamızı Prof. Dr. Nazif BAĞRIAÇIK’ın varlığını öğrendik. Ne kadar geç öğrendiğime üzüldüm.

Kadıköy Acıbadem’de bulunan hocamın kendi adındaki Diyabet Hastanesine hemen randevu aldık ve bugün gittik. Hastanede kaydımızı yapar yapmaz annemi kan vermesi için laboratuvara aldılar. Her yer tertemiz ve her çalışanı güler yüzlü. Hastanenin güzel bir uygulaması var. Bir bölüme muayene olmak için gittiğinde bir başka bölüme de muayene olma imkanın var. Annemde bu hakkını göz muayenesinden kullandı. Kan verme işimiz bittikten sonra bizi göz doktoruna yönlendirdiler. Hemen doktor bizi aldı. Opr. Dr. Dilek Zorlu çok tatlı bir bayandı. Annemi itinayla tüm kontrollerini yaptı ve inceledi. Daha sonra ayrıntılı olarak bilgiler verdi. Şeker hastalığının neler yapabileceğini ve nasıl anlaşılacağını tek tek anlatıp, annemin sorularını sıkılmadan cevap verdi. Ayrıca bir şeker hastasının her türlü rutin kontrollerini yaptırabileceği tüm branşlar da mevcut.

3_img_0013

Göz muayenemiz bittiğinde bu haberi alan Prof. Dr. Nazif hocamın asistanı bizi gelip aldı. Hocamın yanına götürdü. Kapıdan içeri girer girmez çok tatlı bir adam bizi karşıladı. İnsanı germeyen, hoş sohbet ve bir o kadar da esprili bir doktor Nazif hoca. Biz gittiğimizde endişeli bir ruh haliyle gitmiştik. Çünkü annem 3 gün önce gittiği hastanede annemin durumunun iyi olmadığını, şekerin böbreğe vurduğunu, insüline başlamasının şart olduğunu söylemiş ve bizim bütün moralimizi bozmuştu. Biz bu ruh haliyle gittiğimiz bu hastaneden gülerek çıktık. Nazif hocam itinayla annemi tam bir doktor olarak elle muayene etti. Tek tek sorular sorup, not aldı. Hem espri yapıp, hem de annemin ne yapması ne yapmaması gerektiğini anlattı. Verdiğimiz kan tahlilinin sonuçlarını analiz etti. Ve sonuç olarak böbreğe vuran bir şey olmadığını, sadece üç aylık denen HBA1C’nin biraz yüksek olması nedeniyle diyet yapmasını ve spor yapmasını söyledi. 3 ay sonra duruma bir daha bakacağını söyledi. Bu bizi o kadar rahatlattı ki, üç gündür canımız konuşmak istemeyen çenemiz açıldı.

Teşekkürler Sayın Prof. Dr. Nazif BAĞRIAÇIK hocam, teşekkürler Diyabet Hastanesi çalışanları..

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir