Dünyanın en pahalı yemekleri

Dünyada öyle yiyecekler var ki, bu yiyecekleri yiyebilmek için servete ihtiyacınız var. Sizlerle bu yiyeceklerin birkaçını paylaşacağım.

1- Beyaz Trüf Mantarı

Liste başı Beyaz Trüf Mantarı. Nedeni çok zor üretilmesi. Kg’ı 30.000$-15.000$ arası değişiyor. Bu mantar türü sadece İtalya’da bulunuyor ve dünyada çok iyi ve meşhur aşçılar kullanıyor.

Beyaz trüf mantarı

2- Safran

Safran Yunan ve Asya mutfağında yer alan çok değerli ve çok pahalı bir baharat. Bunun nedeni bahar ayların açan çiçeğin ortasındaki tohumundan elde edilmesidir.Sentetikleri de olan bu baharatın gerçeği Kg.’ı  11.000$ civarlarında dolaşıyor.

safran 1safran 2

 

3- Beluga Havyarı

Beluga Havyarı Hazar Denizi’nde bulunan Mersin balığının yumurtasından elde edilir. Mersin balığının popülasyonu korumaya yardımcı olmak için kısıtlamalara gidilmesinden dolayı  kilo başına 10.000 $’a kadar ödenebiliyor. Beyaz havyar rengi ender olarak bulunduğu için bu havyar çok değerli oluyor.

beluga havyarı

4- Chocopologie

Eğer benim gibi bir chocoholic (çikolatasever,çikolatakolik) iseniz, kesinlikle almanız gereken bir çikolatadır. Chocopologie Danimarka Fritz Knipschildt tarafından oluşturulan el yapımı çikolatalar Le Madeline au Truffle, kilogram başına yaklaşık $ 4,000’ya satılıyor.En önemlisi en fazla bir haftalık raf ömrü olmasıdır. Bu çikolatayı tatmak isterseniz önceden sipariş edilmelidir.

çikolata

5-Matsutake Mantarı

Japonya’da nadiren yetişen bu mantar Aksi Çam Mantarı olarak da biliniyor. Kilosu 2000 $’dan satılıyor. Bu kadar pahalı olmasının nedeni yetişme şeklinden kaynaklanıyor. Ağaç kökü ile simbiyotik (karşılıklı fayda, birbirinden beslenme) ilişki ile yetişen bu mantar toğlandığında aynı yerden başka mantar yetişmiyor.   Baharatlı, dumanlı lezzeti olan bu yiyecek en çok Japon mutfağında kullanılıyor.

mantar

6- Kopi Luwak Kahvesi

Eğer sıra dışı bir şey arayan bir kahvesever iseniz o zaman belki Kopi Luwak sizin için olabilir. Dünyanın en özel kahvesinin kilo fiyatı yaklaşık 1.200$. Sumatra ormanlarında yetişen Kopi Luwak kahvesinin bu denli pahalı olmasının sebebi tabii ki eşsiz, taklit edilmesi mümkün olmayan tadı. Kopi Luwak çekirdekleri misk kedilerinin dışkılarından ayıklanıyor! Şöyle ki, Sumatra ormanlarında ağaç tepelerinde yaşayan misk kedileri kahve bitkilerini yiyor, ancak kahve çekirdeklerini öğütmeden yutuyorlar. Hayvanların midelerinde kahve çekirdikleri asitleniyor, yani bir güzel işlem görüyor. Sonra da sıra sindirim sürecinin son kısmına geliyor..

kopi 1 kopi 2

 

7- Wagyu Eti

Wagyu bir sığır cinsidir ve anavatanı Japonya’dır. Temiz dağ havası, taze kaynak suyu ve Japon kasabalarının huzurlu teruarı Wagyu etini özel yapmaktadır. Bu etlerde yağ tabakası diğer sığırlarda olduğu gibi kasların çevresini sarmaz ve etin içine ince yağ damarları şeklinde sızar. Mermerimsi bir dokusu vardır. Bu da sulu ve lezzetli bir et haline gelmesine sebep oluyor. Kilosu 1.000$ dan başlıyor.

wagyu 1 wagyu

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir