Elektronik Alışverişlerinde Dikkat!

kadin-alisveris

Elektronik alışverişleri sonucu en çok şikayet ve maduriyet durumu elektronik sektöründedir. Yüzbinlerce ürün çeşidi, sürekli ihtiyaç durumu elektronik ürünlerinde maduriyet ve şikayetleride beraberinde getiriyor.

Elektronik ürün gamında binlerce kategori ve çeşit bulunmaktadır. Bilgisayarlar, cep telefonları, beyaz eşya, televizyon, küçük ev aletleri, kadınlara yönelik cihazlar ve bu kategoriler daha uzar gider.

Bir fotoğraf makinesi aldınız ve eve geldiğinizde çekim yapmıyor, ekranda görüntü yok veya kaydetmiyor gibi bir çok şikayette bulunabilirsiniz. Bu tip arızaları ise tamir ve değiştirme işlemlerini yetkili servislerin yaptığını unutmayın.

Canon yetkili satıcı tarafından satılmış bir fotoğraf makinesinde meydana gelecek arızayı, yine aldığınız yetkili satıcıya götürerek rahatlıkla değişim veya tamirini yapabilme imkanınız olacaktır. Özellikle dikkat edilmesi gereken ise elektronik alet ve cihazların bozuk çıkma veya sonradan bozulma ihtimallerinin diğer ürünlere göre daha fazladır.

Ülkemizde sıkça rastladığımız sahte veya benzer elektronik ürünler içerisinde fotoğraf makineleri de nasibini aldı. Geçtiğimiz aylarda Nikon tarafından yapılan bir açıklamaya göre Çin malı sahte ve kalitesiz mekanizmalara orjinal ürün kasası giydirilerek uygun fiyata “orjinal ürün” adı altında satışlar yapıldı. Bu tip ürünler ya elden ele veya internet aracılığı ile yapılan satışları kapsıyor. Çünkü marka yetkili satıcıları asla sahte ürün satışı yapamazlar.

İnternetten yapacağınız alışverişlerdede durum aynı. Alışveriş yapacağınız e-ticaret sitelerinin malı nereden aldığını, firmanın ne olduğunu ve iletişim bilgilerini iyi teyit edin. İnternette her reklam yapılan web sitelerine güvenmeyin. Telefon ile aradığınızda karşınıza mutlaka bir muhattap çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Canlı destek hatları var mı yok mu? Kaç yıllık bir firma? Firma hakkında yorumlar, şikayetlerin olup olmadığını araştırın. Fiyatı çok çok uygun bir elektronik cihaz olabilir. Hemen kanmayın. Parasını ödeyip, kapınıza gelen ürün kutusu içerisinde sürprizlerle karşılaşmayın.

İnternetten yapacağınız alışverişlerde kapıdan ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Ancak bu durumuda kötüye kullanan dolandırıcı firmalar olabilir. Orjinal bir kutu ve hatta içinde orjinal sandığınız ürünü görür görmez kapıdan ödeme yaptınız. Ancak daha sonra cihazı kullanmaya çalıştığınızda cihazın sadece dışı var ancak içi yok! Kötü sürpriz! Bu nedenle cihazı kutusundan çıkarıp posta veya kargo elemanının gözü önünde çalıştırın. Aksi bir durumda tutanak ile hemen iade edin ve ödeme yapmayın.

Bizim yapabileceğimiz tavsiyeler tabiki bukadarla sınırlı değil. İlerleyen makalelerimizde tüketici kadınların nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. özge dedi ki:

    çok dikkat etmek gerekiyr gerçekten. bende çok korkardım. ilvi.com dan alıyorum artık tüm ayakkabılarımı güvenebilir bir site tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir