Evyede İşlevsellik

evyeler

 

Mutfak evyeleri özellikle ev hanımlarının en çok vakit geçirdikleri alanlardan biridir. Yemeklerin, içeceklerin hazırlıkları ile bulaşık işlerinin çoğu evyede yapılır. Evyeler genellikle mutfakta veya banyoda kullanılır. Musluğun altına bir tezgâh içerisine yerleştirilir. Tezgâhı ve diğer alanları sudan böylece korur. Mutfak evyeleri son yıllarda daha işlevsel olarak üretilmektedir.

 

Evye sadece bir lavabo ve damlalıktan oluşabileceği gibi bir kaç ayrı bölmeli ve damlalık olabilir. Yine bir kaç ayrı musluk kullanılabilir. Sebze türü malzemeleri yıkamak veya elde bulaşık yıkamak için çok bölmeli evyeler tercih edilmektedir. Özellikle profesyonel mutfak evyeleri çok sayıda bölümden oluşur. İstenilen alan tıkanarak su doldurulur. Bu işlem tıkaç ile yapılır. Bazı sebze ve gıdaların bu suda bekletilmeleri böylece sağlanmış olur.

 

Evyeler tasarım olarak çok çeşitlidir. Bölmelerinin yükseklik farkı olanlar olduğu gibi telli kurutma sistemleri olanlar da vardır. Büyüklükleri de çeşitlidir. Mutfağın ve tezgahın büyüklüğüne göre evye seçimi yapılır. Evyelerin en büyük özelliklerinden biri de yekpare olmasıdır. Bu özellik sayesinde su sızdırmaz ve ekleri olmadığından tezgâha bütün halinde yerleştirilip iyice sabitlenir.

 

Evyelerde suyun lavabo kısmına akışı, oluklar ve eğimler sayesinde sağlanır. Islak bir cisim kurutmalığa konduğunda kısa sürede üzerindeki su lavaboya doğru akar. İyi bir evye tezgaha su sızdırmaz. Evyelerin lavabo kısımları süzgeçlidir. Bu süzgeç sebze ve diğer artıkların gider borularında birikerek lavaboyu tıkamasını önlemek içindir.

 

Evyelerde malzeme olarak en çok kullanılan paslanmaz çeliktir. Paslanmaz çelik ürünlerin kaliteli olanları tercih edilmelidir. Zira darbelere karşı kalitesiz ürünler dayanıksız kaliteli olanlar da mermerden bile dayanıklıdır. Diğer malzemeler mermerit gibi ürünlerdir. Bunlar kalıplara dökümle yapıldıklarından tek parça halindedir. Mermer son yıllarda evyeler pek tercih edilmemektedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri mermerde birçok eke ihtiyaç olup bunlardan zamanla sızıntı olmasıdır. Üstelik mermer leke tutarken çelik ürünler leke tutmaz ve temizliği de çok daha kolaydır. Günümüzde evyelere çöp öğütme cihazı bağlanabilmektedir. Bu cihaz sayesinde lavabo tıkanıklığı yaşamadan çöpler ince kıyımlar haline gelir ve atılmaları kolaylaşır.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir