HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRABİLECEK İPUÇLARI

Bazen ufacık bir ipucu hayatımızı fazlasıyla kolaylaştırabilir. İnternette birçok yöntem yazıyor. Ama burada benim  uyguladığım ve sonuç aldığım noktaları yazacağım.

SÜT TAŞMASI

Hepimiz süt kaynatırken başını beklemek zorunda kalıyoruz. Bu da yorucu bir işlem. Bunun için süt kaynattığımız tencerenin tam ortasına boyunca tahta bir kaşık koyun. Sütün taşmasını önleyecektir.

sut

TÜYLENEN KAZAK

Bazen giysilerimizin üstünü ya giydiğimiz tüylü hırka veya benimki gibi yünlü şal alırız ve üstümüzü, pantolon veya eteğimiz tüy olur. Ya da yolda bir kedi veya köpek severiz ve tüyleri üstümüze yapışır. Hepimizin başına gelmiştir bu gibi şeyler. Ancak eve değil de başka bir yere ya da işyerimize gidiyorsak orada nerede bulacağız tüy toplama aletini. Bunun için çok pratik bir şey var. Koli bandı. Genelde işyerlerinde kolayca bulunabilir. Koli bandını elinize sarın ve üstünüzde gezdirin. Hemen temizlenecektir. Eğer koli bandı bulamazsanız, havlu kağıdı hafifçe ıslatın ve üstünüzde yukarıdan aşağıya doğru silkeleyin. İşe yarayacaktır.

 

koli

KOLTUK ALTI ROLL-ON

Koltuk altı roll-on’ları çoğumuz kullanırız. Genelde de ter kokusu konusunda etkilidirler. Ancak benim en sevmediğim nokta şu; beyaz kıyafette koltuk altı leke bırakması. Maalesef ki bu leke yıkamakla da geçmiyor. İşte bunun için yöntem olarak size önerebileceğim roll-on’u sürdüğünüzde bir süre kıyafetinizi giymeyin bekleyin kurusun. Daha sonra kıyafetinizi giymeden kağıt mendil veya kağıt havlu ile hafifçe koltuk altınızı kurulayın. Bu kıyafetinizin kirlenmesini önleyecektir.

DİŞLERİ BEYAZLATMAK

Diş beyazlığı çok önemlidir. Sabah akşam fırçalarız ve hangi diş macunu daha çok beyazlattığı söyleniyorsa onu kullanmayı deneriz. Tabi ki bunlar yapılması gereken en önemli diş bakımıdır. Bir de doğal bir yöntem var. O da muz kabuğu. Muz kabuğunun iç tarafını dişlerimize sürtelim. Ben denedim. Gerçekten bir süre sonra beyazlatıyor. Ancak sürekli yapılması gereken bir durum. Ben her sabah işe giderken kahvaltı yapmaya zamanım olmadığı için hemen bir muz yiyiyorum. Kabuğunu da birkaç dakika dişlerime sürerek kullanıyorum.

muz-kabugu-ile-dis-beyazlatmak

 

TOPUK VE DİRSEKLERİMİZ KURUDUYSA

Topuklarımız ve dirseklerimiz sert dokular olması nedeniyle sertleşir ve kurur. Bu da görüntü olarak çok güzel görünmemesine yol açıyor. Bunun için benim size tavsiyem limon olacaktır. Genelde ben limonu sıktıktan sonra kalan dip kısmını atmadan önce dirseklerime ve topuklarıma sürerim. İnanın etkili bir yöntem. Ama topuklar için ayrıca vazelin sürüp, çorap giyerek de istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

lemon_for_elbows

SOĞAN ÇOK GÖZ YAŞARTIYOR

Evet soğan çok göz yaşartıyor. Hepimizin de kendimizce bir çözümümüz vardır. Ben de duyduğum her yöntemi denedim. Ama en başarılı sonucu (yine de ağlatsa da) akan suyun altında soğanı ikiye kesiyorum ve bir süre daha bekletiyorum. Sonra soğanları doğramaya başlıyorum. Bu çözüm bana en iyi geleni.

sogan-569x350

 

ELLER KOKMASIN

Soğan, sarımsak gibi sebzeleri doğrarken elimize de kokuları siner bilirsiniz. Ellerimizden bu kokunun çıkmasının en pratik yolu – çoğu ev kadının bildiği gibi – Bıçağın çelik kısmını ya da başka bir çelik madde ile akan su altında ellerinizi ovuşturup, yıkamak. Bıçak ile yıkarken dikkatli olmayı unutmayın.

fft16_mf7507333

PİLAV VE MAKARNA TAZELEMEK

Eğer pilav ve makarna yaptıysanız ve bitmediyse döküp ziyan etmeyin. Genelde kalmış pilav ya da makarna tekrar ısıtılırken su ile hafifçe ıslatılır ki tencereye yapışmasın ve buharı ile yumuşasın istenir. Ancak siz bunun yerine süt gezdirin. Bu şekilde ısıttığınız pilav veya makarnanız yeni pişmiş gibi taze olacaktır.

pirinc-pilavi1442013557

AVAKADO YUMUŞAMASI

Avakado sert bir meyvedir. Satın aldığımız avakadolar taş gibi olur. Yumuşamış olanı da çürümüş olacaktır. Bunun için en güzel yöntem avokadonuzu bir gazete veya kağıda sarın ve birkaç gün oda sıcaklığında bekletin. Sonra elinizle kontrol edin. Yumuşamışsa artık olmuştur. Yoksa bir iki gün daha bekletin. Sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

avokado-maskesi

MAYDANOZUN FAZLASINI NE YAPALIM

Maydanoz aldınız ve fazla geldi. Ne yapalım şimdi. Eğer her gün de maydanoz kullanmıyorsak saklamak gerek. Genelde ev hanımları bir kağıda sararak buzdolabında saklıyorlar. Bu yöntem maydanozu en fazla 4-5 gün saklayabiliyor. Bir başka yöntemde yıkanmış ve kurumuş maydanozu buzdolabı poşetine koyun ve buzluğa atın. Donan maydanozu kullanacağınız zaman istediğiniz kadarını alın ve yemeğinize elinizle ufalayarak serpiştirebilirsiniz.

kislik-dogranmis-maydanoz-dereotu-500x333

FİNCANLARIMIZDAKİ LEKELERDEN KURTULMAK

Fincanlarımızın içi çay ve kahve lekeleri ile zamanla kirlenir. Hele ki işyerinde kullandığımız fincanlarımızda daha fazla olur. Evde iyice yıkayabildiğimiz için oluşmaz ama işyerinde kullandığımız fincanlar daha çok kirlenir. Fincan temizliği için benim bulduğum yöntemi belki bilenler vardır. Fincanımı mutfak görevlimiz makinede yıkıyor. Ben kullanmadan önce deterjan artığı kalmasın diye sıcak su ile fincanımı çalkalarım. O sırada fincan sulandığı için kağıt havludan bir parça alırım ve içini iyice silerim. Bu da lekelerin gitmesine yardımcı olur.

800px-fincandaki-lekeler-nasil-temizlenir-gelarabul

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir