HAYVAN SEVGİSİ ANLATILMAZ YAŞANIR :)

 

hayvanlar1 Başlıkta söylediğim gibi hayvan sevgisi uzaktan bakıp da sevgi gösterilecek türden olmamalıdır. Ne zaman bir hayvanla iletişim kurup, onunla bir sevgi bağı oluşturursunuz o zaman ne kadar büyük bir sevgi olduğunu göreceksiniz. Sahipsiz bir hayvanı sahiplenmek ve onlara sevgi göstermek çok çok önemli. Barınaklarda o kadar çok masum ve garip hayvanlar var ki? Bugün Mynet’te okuduğum bir yazıda sahiplenen hayvanların öncesi ve sonrasını fotoğraflamışlar. Aşağıda oradan aldığım birkaç resmi sizlerle paylaşmak istiyorum:

 

Bizde yıllardır muhabbet kuşu var. Kuş beslemek çok ayrı bir sevgiymiş. Her sabah onun sesiyle uyanmak, gelip yanağınızdan öpmesi, sizinle oyun oynamak istemesi,ona sevgi göstermek bütün sıkıntılarınızı bir an için bile olsa unutturabiliyor. Hiç hayvan beslememişseniz mutlaka size uygun olan bir hayvanla bu deneyimi yaşayın. eğer müsait bir yaşam tarzınız varsa lütfen barınaktan hayvan alın. Öğrendiğime göre petshoplarda satılan bazı türler evde beslensin para kazanmak amaçlı laboratuvarlarda üretilmiş hayvanlar varmış. Ve bunların ömürleri kısa oluyormuş. Bir arkadaşım fare-tavşan arası bir hayvan almış. Bir başka arkadaşımda onların laboratuvarda üretilmiş olduğunu söyledi.

cincan 1

Bizim canımız Cincanımız resimdeki kuşa benziyor. (resim orjinal değildir. internetten ona benzeyeni buldum). Tatlışımızı aldığımızda 3 ay yüzümüze bile bakmadı. Biz de artık ne yapalım bizi sevse de sevmese de ona bakacağız dediğimiz zamanda yavaş yavaş bizimle iletişim kurmaya başladı. Şu an 1,5 yaşında evin paşası mübarek. Yapmadığı yaramazlık kalmıyor. Bilmeyenler küçücük bir kuş, bir gaga diyebilirsiniz ama zaten ne yapıyorsa o gagayla hallediyor ve biz kızmak şurada dursun bize çok mutluluk veriyor.  Ama ne yazık ki pislemesi yüzünden ev günde üç posta temizlikten geçiyor. Bizim bundan evvelde 2 tane böyle tatlışımız olmuştu. ama onlar ne yazık ki bizi çok üzdü. Çünkü biri camdan kaçmıştı, diğeri de hastalanıp ölmüştü. Ama şunu anladık her kuşun ayrı bir karakteri var. Huyları farklı. Biri çayı çok seviyordu, biri tabak ve çataldan bizimle yemek yiyiyor. Şimdiki cincanımız yemeğe oturduğumuzda geliyor, tabağın kenarından yemeğe başlıyor. Elimize çatalı aldığımızda hemen üstüne çıkıyor ve başlıyor çataldan yemeğe. Başka türlü yemiyor. İşi bitincede arkasını dönüp gidiyor. Ne bir afiyet olsun, ne teşekkür :)) tabi ki şaka. Ama İlk kuşumuz teşekkür etmeyi biliyordu.

 

hayvanlar2Hayvanları sevmek önemlidir. Bazı anneler evlerinde hayvan varsa hamile kalınca garibim hayvanı atıyor. Çocuklarını yolda bir hayvan gördüğünde kaçırıyor. Ne kadar yanlış bir tavır. Oysaki gelişmiş ülkelerde çocuk doğduğu andan itibaren evlerindeki hayvanla içiçe büyüyorlar. Bizim anneler ise (Bilinçli anneler hariç) çocuklarına hayvan sevgisi aşılamak yerine daha beter korkutuyorlar.

Allah’ın yarattığı herşeyi sevmek zorundayız. Hayvanları, bitkileri ve kötü bile olsalar insanları. Neden olarak çünkü “ALLAH” yarattı.

Eğer hayvanları sevmiyorsak (genelde bunun altında korku yatar) da en azından zarar vermeyelim, çocuklarımızı da korkutmayalım. Bırakın yollarına gitsinler.

hayvanlar3

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Neval dedi ki:

    Evet ben bir hayvan delisiyimdir onları çok severim.Benimde bir kuşum var muhabbet kuşu.Seninde dediğin gibi oda tabaktan,çataldan yemek yiyor.)) Hele tuzlu şeyleri çok seviyor.Ben onu çook seviyorum.Ama Golden Retriever lere daha çok bir ilgim var ama ben hayvanları seviyorum.Ama köpeğe ve kediye uygun bir yaşam tarzım olmadığı için besleyemiyorum.Ama bence kedi besleyebilirim çünkü hem kediler evde günah değilmiş hemde evde kedi beslemek bir sünnet imiş.Ama ben kaçkez köpek için ağladım yalvardım ama bir kuşum oldu şuan 3 yaşında inşallah ölmez.AMİN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir