HER DERDE DEVA NANE

n1

Her derde devadır nane. Benim en sevdiğim bitkilerden biridir. Balkonumuzda büyük bir saksıda yıllardır yetişir. Her sene de maşallah verir. Yaz aylarında soğuk çorbalarımıza, salatalarımıza, yemeklerimize, ayranımıza hep saksımızda yetişen naneleri kullanıyoruz. Ben onları keserken o kadar zevk alıyorum ki, insanın bahçesinin olması ve orada yetişen ürünleri yemenin tadını bir nebze de olsa tadıyorum.

n4

Nane bildiğimiz gibi hastalandığımızda da ilaçtır. Nanenin tüketimi çok eski devirlere dayanmaktadır ve aynı şekilde eski çağlardan beri alternatif tıp da hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Olağan üstü faydaları sayesinde yüzyıllar boyunca nesilden nesile  gelmekte olan nane, kromozom ve genlerinde oynama olmaksızın günümüze kadar gelmiştir. Diş macunu, sakız, bazı ağız ve boğaz spreylerde de kullanılan nane sağlık açısından faydalı bir bitkidir. Araştırdığım kadarıyla A vitamininin çok miktarda olduğu gibi C vitamini de bol miktarda bulunmaktaymış.

Nanenin sinir sistemine, mide üşütmesine, arı ve sinek sokmalarına, mevsimsel alerji ve saman nezlesine ve tüylenme sorunu olan bayanların tüylerinin azalmasına da iyi geldiği söylenmektedir. Nanenin ferahlatıcı etkisi sayesinde baş ağrısına da iyi geldiği savunulmaktadır.

Mide ve sindirim ile ilgili şikayetlerde nane çayı önerilmektedir. Alerji sorunu olan kişilerin dikkatli kullanmaları önerilmektedir. Tabi şu noktada önemli; nanenin doğal olduğundan emin olun. Çok iri ve az tırtıklı yaprakları olan naneleri pek kullanmayın. Doğal naneler bodur ve yaprakların kenarları çok tırtıklı olur. Ayrıca kokusu da daha keskin olur.

n3

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir