İŞ HAYATINDA YAZIŞMA KURALLARI VE ÖNEMİ NEDİR?

İş hayatında yazışma kuralları çok önemlidir. Belli bir üslup ve saygı çerçevesinde yazışmaların olması gerektiğini hepimiz biliriz. Yazışma sadece resmi bir belgede değil, e-postalarımızda, sosyal medya hesaplarımızda hatta günümüzde iş için kullandığımız whatsapp’da bile yazışma diline uygun olması gerektiğini düşünüyorum. İş hayatının yanı sıra özel işlerimizde de yazışma kurallarına uymanın önemi büyüktür. Herhangi bir yere dilekçe vb. verirken yazışma şeklimiz bizim nasıl biri olduğumuzu ortaya koymaktadır. Hatta el yazımız bile karakterimizi ortaya koymaktadır.

Yazışma kuralları, Resmi Gazete ’de 29255 sayı ile kurallara bağlanmıştır. Buna göre, yazı tipi “Times New Roman” veya “Arial”, punto ise 12 gerekli hallerde 9 puntoya kadar düşürülebilir denmektedir. Kısaltmaların nasıl kullanılacağı, başlığın ne şekilde olacağı, belgede sayı, tarih ve konunun mutlaka uygun yerlerde bulunması gerektiğini gibi tüm yazışma kurallarını açık bir biçimde bu yönetmelik ile belirtilmiştir. Her kurumun kendi yazışma kuralları olmalı ve tüm çalışanlarının bu kurala göre yazışmalarını yapmaları sağlanmalıdır. Böylece kurumsal kimliğinizin bir ayağı olan yazışma kuralları, doğru bir şekilde yapıldığında kurum imajınızı iyi bir şekilde sergilemiş olacaksınız.

Yazışmada imzacının isim-soyadı ve unvanı mutlaka yazı bitiminden birkaç satır altında sağ alt köşede olmalıdır. Bu arada “Saygılarımla” kelimesi çok kişi tarafından nerede olması gerektiği konusunda karıştırır. Yazışma kurallarına göre “Saygılarımla” yazı bitiminden sonraki satırda sağ alt köşede olmalı ve birkaç satır altında imzacı isim soyadı ve unvan sırayla gelmelidir.

Yazıda anlatmak istediğinizi en yalın dille anlatmalı ve çok fazla ayrıntıya girilmemelidir. Vaktin çok değerli olduğunu unutmamalı, kimse ısrarla tekrar edilen ve benzerliklerle dolu yazınızı okumaya zamanını harcamak istemez. Bu nedenle az ama öz olsun. Şimdi tüm bunların özeti niteliğinde işlerimizin verimini artırmak ve boşa harcanan zamanı azaltmak için;

  1. Konu ne? (içeriği belirler)
  2. Ne istiyorsun? (hedefi belirler)
  3. Aksiyon ne? (bundan sonraki adımı belirler)

 

Herkese iyi işler dilerim..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir