KADIKÖY’DE NELER YAPILABİLİR?

Kadıköy ilçe olarak İstanbul’un büyük ilçelerinden biridir. Rıhtım ve alışveriş merkezi olan Kadıköy’ü anlatacağım. Bana çok kalabalık bir semt gelir. Kadıköy’e nadir gittiğimde hep telaşlı insanlar, kalabalık ve bana hep pis bir yer gelir. Bir an evvel yapmam gereken işleri yapıp evime dönme telaşı sarar içimi. Yemek yeme yerleri alternatifleri çok. Ama hepsi bana çok hijyenikmiş gibi gelmez. Bu nedenle belli başlı yerlerim vardır. Acıktığımda oralarda yeriz.

Gelelim neler yapılır konusuna; öncelikle kitap okumayı sever bir kişiyseniz tam size göre bir yer. Her türlü eski-yeni kitap, hobi malzemelerinizi, aksesuar malzemeleri, her keseye hitap edecek kıyafetler, her çeşit yemeği yiyebileceğiniz restaurant-cafe, değişik türlerde dinleyebileceğiniz müzik cafeler vb. gibi birçok alternatifler bulunmaktadır. Kadıköy gençlerin en uğrak yeri. Balık pazarı her türlü mutfak alışverişinizi yapabileceğiniz eski usul bir pazar yeri. Oranın karmaşasını severim. Yalnız biraz pahalı. İsterseniz rıhtımdan başlayıp, Kadıköy Moda‘ya kadar sahilde yürüyüş yapabilir, arkadaşlarınızla sahildeki yeşilliklerde oturabilirsiniz (tabi ki yaz aylarında). Moda’da dondurma yiyip, tam burunda bulunan çay bahçesinde oturup çay içebilirsiniz.

Değişik teras cafeler bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı güzel kahve ve cheese cake yapar. Güzel manzara eşliğinde kahve içip dinlenebilirsiniz.

Benim yeme-içme konusunda Kadıköy’de belirlediğim yerlerim vardır. Dediğim gibi her yere temizlik konusunda güvenmediğim için buralardan başka yerlere gitmiyorum. Yıllardır olan belli başlı restaurantlar olan Yanyalı, İnegöl köftecisi, Baylan pastanesi, Şekerci Cafer Erol, Beyaz Fırın,  Kokeretto isimli kokoreççi benim sık gittiğim mekanlar. Yalnız Baylan Pastanesi’nde sadece cup griye yiyiyorum. Biraz eski ve tozlu bir yer. Bu nedenle ilk uğrak yerlerimden biri değil. Baylan

baylan-dis

ve Ekspress İnegöl köftecisi

arkhe_29102013164354133-jpg ekspres_inegol_kofte_piyaz_patates_kizarmasi_kadikoy_carsi_lezzet_gezgini_001

postane ile arasında kalan yukarı çıkan sokağın içinde, ikisi de sol tarafta. Köfteci sık gittiğim yerdir. Temiz, sade ve tek çeşit yemek bulunur. Karışık bir sürü yemekle kargaşa yaratmıyorlar. Hemen hizmet ediyorlar. Sade ve ye-çık bir yer. Tam karşısında Ali Muhittin şekercisi bulunur. Çok eski bir yerdir. Ama buranın vitrini de kirli. Bu nedenle hiç alışveriş yapmadım.

Geçenlerde bir işimiz için annemle Kadıköy’e gittiğimizde Cafer Erol’un önünden geçiyorduk. Mağazanın önünde masalar konulmuş ve insanlar birşeyler yiyip, içiyordu. Eskiden burada al-çık vardı. Yemek yoktu. İçeri girdiğimizde tamamen yenilenmiş bir yer bulduk. Konsept ve tarz aynı. Ama yukarı katı da cafe yapıp, hizmete açmışlar. Çok da şık bir yer olmuş. profiterollü Belçika çikolatasından yapılmış. Ben milföy pasta annem profiterol yedi. İkisi de müthişti. Temizler, kibarlar, kaliteli ürünleri var. Tavsiye ederim. Her ikisi de Yasa Cd.sinde.

10-pratik-cilekli-tatli-tarifi_20141206170724_b-png

35365414_dedv702c78runmv1zmjvathu-a1fs-vhht2sn8j1ivm cafer-erol-5 sakizli%201

Cafer Erol’un tam yanında Beyaz Fırın var. Burası en kaliteli pastanelerden biridir. Yalnız yeri çok dar, oturma yerleri çok az ve rahat değil. Aslında tam yanında bulunan Cafer Erol gibi üst katını restore edip, daha ferah ve rahat bir yer yapabilirler.

Kokoreç severler Kadıköy’deki kokoreççi ve midyecileri bilirler. Eminim kokorettoyu’da biliyorsunuzdur. Ama bilmeyenler varsa tarif edeyim. Balık pazarı ilk sokaktan çıkın, Serasker Cd.ne doğru girin ve yukarı doğru çıkıyorsunuz. Bahariye Cd.sine tam gelmeden solda bulunuyor. Sadece közde yapıyor ve çok lezzetli. Yarım ekmek yiyin derim. Çünkü doyulmuyor.

9e8d32_6f712c8143c64f8e88288baac254ed5e kokorec

Çiya’da eski restaurantlardan biridir. Kaliteli yemekleri vardır. Ev yemekleri, Osmanlı yemekleri yemek isterseniz buyrun Çiya’ya. Ben beğendim. Balık pazarından giriyorsunuz ve dümdüz ilerliyorsunuz, sokağın sonuna doğru sollu ve sağlı Güneşli Bahçe sokakta bulunmaktadır. Zaten kime sorsanız gösterirler.

ciya-sofrasi_135174

Yanyalı hemen balık pazarının başında solda bulunuyor.  Eski bir yerdir burasıda. Aldığım bilgilere göre sahibi sabah erkenden kalkar, Moda’daki kasabına gider, kendi etlerini kendi seçip, kendi hazırlayıp, restauranta getiriyormuş. Yıllardır da malzemelerini hep aynı yerlerden alırmış. Burası da geleneksel Türk yemekleri ve tatlıları yapar. Tavsiye ederim.

hih

Benim güvenip Kadıköy’e gittiğimde yemek yediğim yerler bu yazdıklarımdır. Bir sürü yer vardır. Siz kendi zevkinize göre elbette yerler bulabilirsiniz. Ama güvenmediğiniz bir yerde yemek yemeyin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir