KARIŞIK KOMPOSTO

Karışık Komposto tarifi

Karışık kompostoyla  ilk olarak çocukken gittiğimiz   Beyoğlu’ndaki Ağa Restaurant’ta tanışmıştım. Çok sık gidiyorduk  ve oradaki kavanozlarda sıra sıra dizilmiş kompostolar, turşular çok hoşuma giderdi. Işte  o zamandan beri annemde yapar böyle karışık kompostodan.

Bugün Ramazan ve oruç tutuyoruz diye bu kompostodan yapmak aklıma geldi. Annemle hemen alışverişe gittik ve çeşitli meyveler aldık. Ve bugün kompostoyu yaptım.

Yaptığım bu karışık kompostonun tarifini paylaşmak istiyorum. Zor değil. Sadece meyvelerin sırası önemli o  kadar.

Malzemeler:

3 elma

3 armut

yarım kilo vişne

5-6 tane kırmızı veya anjelik erik

çilek – istediğiniz kadar

üzüm – istediğiniz kadar

çubuk tarçın ve 2 adet karanfil

karisik-komposta-2 karisik-komposta-3 karisik-komposta-4

Ben bu kadar malzemeyle yaptığım kompostodan bir tencere çıktı. Yani rahatlıkla 10-15 kase çıkar.

Öncelikle tencere 3/4 oranında suyu ve 2 su bardağı şekeri, tarçın ve karanfili de suya ekleyip, tencereyi ocağın üstüne koydum. Su kaynamaya başladığında  ayıklayıp, küp küp doğradığım elma ve armutları kaynayan suya ekledim. Ne kadar kaynadığını saate bakmadığım için bilmiyorum ama elma ve armutlara dokunduğumda yumuşamış olduğunu anlayınca önce vişneyi ve üzümü ekledim. Bu arada suyun içindeki tarçını çıkardım ve birkaç dakika sonra ocağın altını kapattım ve diğer çilek ve eriği de ekleyip, soğumaya bıraktım. Ve altta resmi görülen komposto ortaya çıktı.  Ben çok şekerli şeyleri sevmediğim için  kompostonun tadına iftarda baktığımda şekerin bana göre normal olduğunu anladım. Ama siz şekerli seviyorsanız ve pişerken tadına bakarsınız ve ona göre şekerini ayarlarsınız.

Afiyet olsun 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir