KERATOKONUS NEDİR?

Evet “Keratokonus” nedir bilen var mı (göz doktorları hariç) bilmiyorum ama ben bu haftasonu göz doktorumdan öğrendim.

Bu haftasonu rutin yıllık göz muayenem için doktora gittim.  Doktorum beni itinayla muayene edip, gözlük numaralarımın arttığını belirtti. Daha sonra bana göz yapımın nasıl olduğunu görebilmesi için BCV testi yaptırmamı söyledi. Testin yapılacağı odaya gittim. Beni ilk göz muayenesi için ölçüm yapılan makineye benzer bir aletin önüne oturttular. Resimde göreceğiniz alet.

Yaklaşık 5 dk.lık bir çekim oldu. Resimde gördüğünüz gibi kırmızı helezon ışıklar ve ortasında tek bir kırmızı nokta var. O noktaya bakıyorsunuz. O kadar. Zor bir çekim değil. Daha sonra aşağıda resmi görülen biçimde bir rapor veriyorlar.

31

Tabi bu resmin altında anlamadığım bir sürü sayıdan oluşan bir listede var. Tabi ben buna sittin sene baksam bir şey anlamam. Daha sonra tekrar doktorum beni odasına aldı. Sonuçlara baktı ve gözde bombeleşme (Keratokonus) olduğunu söyledi.

Hoppala bu da ne şimdi? Ben 7 yaşımdan beri göz doktorlarında gezen biriyim. 18 yaşıma kadar gözlük kullandım. Daha sonra 8 yıl lens kullandım. En son gözüm lensi kabul etmemeye başlayınca ailemle lasik (Laser-Assisted in Situ Keratomileusis) ameliyatı olmaya karar verdik. 2002 yılında dönemin en ünlü doktoru ameliyatımı yaptı. Kolay, acısız bir ameliyat lasik. Sonraki kontrolümde çok başarılı bir ameliyat olduğunu ve gözümün sıfırlandığını söyledi. Ancak ileride okuma için bir gözlük kullanabileceğimi söylemişti. Nitekim çok değil 10 yıl sonra tekrar gözlük kullanmak zorunda kaldım.

11

Korneadaki şekil bozukluğu olarak da tanımlanan keratokonusun birçok nedeni bilinmekle birlikte, gözün sıkça ovalandığı alerjik göz rahatsızlıkları da hastalığa zemin hazırlayabiliyor. Çocukluk dönemi alerjik konjonktivitin sık görüldüğü sıcak ve tozlu Türkiye gibi ülkelerde maalesef çok daha sık rastlanır. Genetik yatkınlık da söz konusudur. Ailede bir keratokonus hastası varsa özellikle dikkat edilmelidir çünkü keratokonusta genetik faktör önemli rol oynamaktadır. Göz kaşınması, sert kontakt lens kullanımı gibi çevresel faktörler de genetik olarak müsait kişilerde bu hastalığın ilerlemesine sebep olabilir. Bazen de hiçbir şikâyeti olmayan sadece miyopi ve astigmat kusurunu lazer ile tedavi ettirmek isteyen hastalara yapılan çok özel tetkikler sonucu teşhis konulabiliyor. Keratokonustan korunmak için gözünüzü ovalamayın, kaşımayın ve mutlaka her yıl genel göz muayenenizi yaptırın.

Keratokonus genetik bir hastalık olacağı gibi benim gibi lasik ameliyatı olanlarda da oluyormuş. Bazı lasik ameliyatı olan kişilerde az bombeleşme olurken bazı kişilerde (benim gibi) birden ve çok bombeleşme olurmuş. Şimdi bu ne demek ve ne kadar ciddi? Doktorumun anlattığına göre bombeleşme olduğu için gözümdeki astigmat-hipermetrop sorunumu laser ameliyatı ile tedavisi olmazmış. Eğer benim ki gibi durumlarda oluşmuş bombeleşme üzerine bir daha laser ameliyatı yapılırsa tehlikeli bir durum olup, patalojik sonuçlar doğuracağını ve geri dönüş olmayan hasarlara yol açacağını söyledi. Bundan sonra hayatımı gözlükle devam ettirmemin daha sağlıklı olacağını (yani lasik ameliyatı beni 14 yıl gözlüksüz yaşamamı sağladı), istersem göz içi mercek yerleştirme ameliyatı yapabileceğini söyledi. Göze sabit mercek yerleştirip, ömür boyu bununla yaşayabileceğimi belirtti. Ama ben gözlüğü tercih ettim 🙂

Sağlıkla kalın…..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir