KIŞ MEVSİMİNDE NE YAPALIM?

Malumumuz kış geldi. Her ne kadar sert bir kara kış bugünlerde yaşamıyorsak da sert soğuklar kapıdadır. Her mevsimin kendine göre güzelliği vardır. Kış mevsimi de kendine göre güzellikler barındırır. Evet soğukta üşürüz, burnumuz donar, ellerimiz donar, hemen bir yerlere girip sıcak birşeyler içmek isteriz. Evimizde kanepede oturup, üstümüze battaniye çekip elimize de patlamış mısır alarak Türk filmi izlemek ne zevklidir.

Kışın soğuğu ve yağışına rağmen yaz gibi olmasa da yine de yapılacak çok aktivite bulabiliriz. Düşündüm ve neler yapabileceğimizi aşağıya sıraladım. Umarım sizin için de fikir olur 🙂

1- Leonardo Da Vinci Expo Sergisi: Istanbul’da 29 Aralık’tan itibaren Nisan 2018’e kadar Maslak Unique’de sergilenen Leonardo Da Vinci’nin eşyalarının sergilendiği dünyanın en büyük ve kapsamlı bu sergiye gidebilirsiniz. Bilet fiyatları Tam 44TL, Çocuk 38.50 TL

2- Sinema: Bugünlerde sinemalarda çok güzel filmler vizyonda. Ben Aile Arasında ve Star Wars filmlerine gittim. Beğendim. Size de tavsiye edebilirim. Ayrıca birçok çocuk fimleri var. Hafta sonu ailenizle eğlenceli sinema günleri geçirebilirsiniz.

3- Carmina Burana Balesi: Bu ünlü ve müthiş bale gösterisi Zorlu PSM’de 12 Ocak-20 Nisan’a kadar sürecek ve bu gösteriyi bale severler kaçırmak istemeyecektir. Bilet fiyatları 75-130TL arasında değişmektedir. Gösteri saatleri 20:30.

4- Minik Modacılar Atölyesi: 27 Ocak 2018 cumartesi günü saat 14:00’de  Zorlu PSM’de çocuklar için eğlenceli bir atölye olacak. Atölye İçeriği: Çocuklar kâğıt bebeklere bayılırlar! Onları tek tek belirlemek, çeşit çesit giydirmeyi, adeta birer modacı gibi bebeklerine stil oluşturmayı severler. Bu atölye 4-6 yaş arasındaki miniklerin, “Kış” konseptine göre ayarlanacak bebeklerine kesme, düzenleme, modelleme ve yapıştırma tekniklerini kullanarak birer stil yaratacaklar. Moda Tasarımcısı Aslı Çiftçi ile gerçekleşecek atölyede, motor becerileri ve kas sistemleri gelişecek, renk uyumlarını ayarlamayı ve kendilerine özgü bir stil yaratacaklar.  Bilet Fiyatı: 80 TL.

5- Parasını Yönetme Atölyesi: 20 Ocak’ta yine miniklere çok eğlenceli bir atölye yapılacak.Finansal okuryazarlık, kişinin paranın kullanımı ve yönetimi hakkında bilgiyle değerlendirme yaparak etkili kararlar almasıdır. Çocukluk yıllarından başlayarak yaşam boyu ihtiyaç duyacağımız finansal okur-yazarlık, şimdi finans uzmanı eğitimciler önderliğinde tasarlanmış bir atölye olarak Zorlu PSM ve Çocuk Atölyesi işbirliğiyle…  Çocukların parayla doğru ilişki kurması, kendi finansal durumunu yönetebilme özgüveni ve becerisini kazanmasını hedefliyor. Finansal kavramları tanıtıcı ve finansal kararlar almaya yönelik interaktif ve oyun temelli bu atölye; günlük hayattan örneklerle, sorunlarla, basit matematiksel hesaplarla çocukların kavrayabileceği düzeyde ilerliyor.Bilet Fiyatı: 80 TL.

6- Atölye Zenergy: Zorlu PSM’de 25 Ocak’ta saat 10:30’da yapılacak.Bir çoğumuzun fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak stres yönetimine, hayatın farklı alanlarda bizleri zorlayan değişimlerine ayak uydurmaya, karşılaştığımız zorluklarda daha soğuk kanlı olabilmeye ve fokusumuzu kaybetmemeye çok ihtiyacı var. Bu 21. Yüzyıl sorununa en etkin çözümlerden biri kadim öğreti kökenlerinden beslenen Zenergy’dir. Zenergy, Güney Koreli Zen Master Sun Woo ve eşi Ji Woo’nun 25 yılı aşkın bir sürede bir araya getirdikleri bir öğretidir. Zenergy teknikleri Woo çiftinin Zen tapınaklarındaki pratik ve tecrübelerinin modern hayatın sorunları için yeniden uyarlanmasını içerir. Zenergy’nin amacı pratiği özümseyen kişilerin hayatlarını, fiziksel ve zihinsel yorgunluklardan arınarak, dolu dolu yaşamalarına yardımcı olmaktır. Zenergy, modern hayatın yarattığı duygusal sıkışıklık ve mutsuzluk gibi hisleri besleyen kısır döngülerden kurtulma ve bir daha bu döngülere girmeme için geliştirilmiş bir eğitimdir. Katılım Ücreti: 150TL.

7- Tiyatro: 2018 yılında Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolarının programları çok seçenekli. Bu kış en azından ayda bir kendinizi ve sevdiklerinizle birlikte tiyatro günü yapabilirsiniz.

8- Sema Ayini: 2 Ocak 2018 saat 19:00’da Sirkeci Hocapaşa Gösteri ve Etkinlik Merkezi’nde Mevlevi Sema Ayini sergilenecek. Bilet Fiyatı: 76TL.Galata Mevlevileri’nin sunduğu Sema Gösterisi ve Semazen Dünyası Sergisi, Hocapaşa Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor. Canlı tasavvuf müziği eşliğinde enfes sema gösterisi ve Sema geleneğinin spiritüel bakış açısı ile sunulduğu eşsiz sergi deneyimi büyüleyici bir atmosferde bir arada …

9- İstanbul’un güzel kafelerine gitmek: İstanbul’da çok güzel kafeler bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla gidip, keyifli sohbet edeceğiniz, ailenizle haftasonuna hem kahvaltı hem kahve keyfi yapacağınız ya da kitabınızı alıp, sessiz sakin kafelerden birine gidip kahvenizi yudumlarken kitabınızı okuyabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre İstanbul’un en iyisi seçilen kafeler şunlar: Taksim Kafe Ara, İstiklal Kafe Cuma, Dem Karaköy, Karaköy Filbooks, Moda Mum Cafe, Bebek Lucca, Bebek Kırıntı, Kadıköy Baylan, Bebek Kitchenette, Erenköy Divan, Bebek Kahve.

10- Hafta sonu Brunch’a gitmek: Arada bir hafta sonu güzel bir mekanda uzun bir kahvaltı yapmak iyidir. Soğuk kış günlerinde her zaman evde kahvaltı rutininden çıkmak hem size hem de ailenize iyi gelecektir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir