KIŞIN ÇORBASI: İŞKEMBE

 

İşkembe çorbası tarifi

Kış geldi. Nedense bu sene hemen havalar soğudu. İşte bu yüzden de bu hava geçiş zamanları hasta olmamamız için dikkat etmemiz gerekiyor. İşte bu zamanlar için  doktorların da önerdiği bir çorba olan bazı kimselerin anlamsızca burun kıvırdığı fakat büyük bir nimet olan işkembe çorbasının tarifini veriyorum.

Annem işkembe çorbasını  çok güzel yapar. Ama annemin çorbası haricinde bir de Etilerde Lale İşkembeci’sinde içtiğim süperdi.

Malzemeler:
1 Kg. Dana İşkembe ‘temizlenmiş’
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Diş Sarımsak
1/4 Bütün Limon
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Terbiye Malzemeleri:
1 Yemek Kaşığı ‘tepeli’ Un
1/2 ‘yarım’ Limon Suyu
2 Adet Yumurta Sarısı
1 Çay Bardağı Soğuk Su
İşkembe çorbası yapmak için, işkembe çok iyi temizlenmiş olaması gerekir. Sakatatçılarda işkembe temizlenmiş olarak satılır. İşkembe haşlanmadan önce tencerede bir taşım kaynatılır. Yani işkembenin ön haşlaması yapıldıktan sonra, işkembe çorbası yapımına geçilir.

İşkembe yıkanacak ve uygun irilikte parçalara bölünecek. Ardından tencerede bir taşım kaynatılacak ve süzülecek. Kaynamış işkembe parçaları soğuk su ile tekrar yıkanacak.

Terbiye’nin Hazırlanması:
İşkembeler haşlandıktan sonra, bir kap içerisine 1 yemek kaşığı tepeli un, 2 adet yumurta sarısı, yarım limon suyu, 1 çay bardağı soğuk su katılacak ve bir güzel çırpılacak. Karışım kabı içerisinde bekletilecek.

Düdüklü tencereye işkembe parçalarını, 1 tatlı kaşığı tuz, üstünü kapatacak kadar su konulacak, düdüklünün kapağı kapatılacak. Düdüklü tencerede işkembe parçaları yumuşayıncaya kadar pişirilecek. Haşlanan işkembe parçaları bir kap içerisine alınacak. Tencerede kalan işkembe suyu ocakta tekrar kaynatılacak. İşkembe parçaları tercihinize göre ‘küçük veya iri’ doğranacak. Doğranan parçalar tencere’ye aktarılacak.
Tencere kaynadıktan sonra, bir kepçe işkembe suyu alınacak ve terbiye içerisine ilave edilecek, karıştırılacak. Bu karışım tencereye katılacak ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak ve ocak söndürülecek. 1 yemek kaşığı tereyağı eritilecek, üzerine 1 çay kaşığı pul biber ilave edilecek yakılmadan kavrulacak, bu karışım çorbanın üzerine dökülecek.

Ezilmiş sarımsak ve sirke karışımı ile işkembe çorbanızı servis edebilirsiniz.

 

Afiyet olsun.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir