LAVANTA, MİS GİBİ KOKAR

lav3

Bahar geldi. Hoş geldi. Artık her yerde renk renk çiçeklerin açma vakti. Ama önce eskilerin dediği “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır” lafını yaşamamız gerekiyor. Yani son bir iki haftadır yaşadığımız ılık bahar günlerinden sonra tekrar bugünlerde soğuk havaları yaşıyoruz. E bu da doğanın kanunu. Her şeyde vardır bir sebep.

Çiçeklerin açacağını düşününce çiçekler hakkında yazmaya karar verdim. Her çiçek doğaya ve bizim gönlümüze neşe, mutluluk vermenin yanısıra  Allah’ın başka sebepler de verdiğine, her bitkinin, çiçeğin, otun bir yararı olduğuna inanırım.

İlk harika çiçeğimiz Lavanta. Kokusu ayrı şifa, görüntüsü ve rengi ayrı bir şifa, kaynatılarak elde edilen sıvı ayrı ayrı şifalar barındırmakta. Lavantanın ismi Akdeniz bölgesinde Latince ’de yıkamak anlamına gelen ‘’Lavare’’ den gelmektedir. Lavanta daha çok yüksek ve kırsal kesimlerde yetişir çorak toprak tapısını sever. Karadeniz bölgesinin yükseklerinde bolca yetişir. Yaprakları yeşil ve gri 40-50 santime kadar büyüyebilen bir çiçek türüdür. Lavanta ülkemizde aynı zamanda Karabaş Otu olarak adlandırılmaktadır.

 

lav1

İçerdiği hoş aromatik kokusu ile sakinleştirici bir etkiye sahiptir.Herkesin bildiği gibi lavantayı bir kaba koyup, odamızın bir yerine koyduğumuzda mis gibi her yeri kokutur. Arada bir lavantaları karıştırmamız gerekir. Ayrıca lavantaları küçük keseler içine koyup, dolaplarınıza koyarsanız dolaplarınız veya çekmeceleriniz mis gibi kokacaktır. Ama arada bir elinize alıp, sallayın ve tekrar yerine koyun. Kışlıklarınızı saklarken giysilerinizin arasına koyarsanız hem güveden uzaklaştırırsınız, hem de seneye kışa tekrar çıkardığınızda mis gibi kokacaktır.

lav4

Bir diğer kullanımı, evde balık yaparken ocağın diğer gözünde de bir miktar lavanta koyduğunuz suyu kaynatın. Balık kokusunu tamamen olmasa da alacaktır.

Üçüncü kullanımı, lavantayı kaynatın. Elde edeceğiniz suyu banyoda çıkmadan önce son durulanma olarak saçlarınıza dökün. Saçlarınız hem daha parlak, hem de kepek sorununuz varsa zamanla ortadan kalkacaktır.

Lavanta bitkisi, insan sağlığı açısından çok büyük roller oynamaktadır. Bu bitkiyi sağlık alanında kullanmak için, çeşitli yöntemler bulunur. Lavanta çayı bu yöntemlerden birisidir. Bir bardak suya 2 çay kaşığı lavanta koyulur ve su kaynatılır. 10 dakika demlenmesine izin verildikten sonra, çayın içine bal koyularak çay içilir. Bu yöntemle, baş ağrılarından azalma meydana geldiği söylenmektedir.

Ev dekorasyonunda çok şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin, bir kavanoz yada takımı bozulmuş bardaklarınıza yeteri kadar lavanta koyup, ortasına bir tane tealight mumdan veya kabınıza uygun büyüklükte istediğiniz bir mumu yerleştirin ve yakın. Isınan mumla birlikte hem hoş bir koku yayılacak, hem de ortamınıza sıcak bir hava katacaktır.

lav5

Çiçekçilerde bazen saksıda lavanta satılıyor. Ben genelde Bauhaus’da görebiliyorum. Siz de bulunduğunuz yerde büyük çiçekçi veya büyük yapı-dekorasyon mağazaları varsa rahatlıkla bulabilirsiniz. Buralarda yoksa internetten sipariş verebilirsiniz. Kuru lavantayı zaten her yerde bulabilirsiniz.

Saksıda lavantayı güzel bir cam önünüz varsa, ya da güzel keyifli bir balkonunuz varsa koyun. Hem gözünüz hem ruhunuz şenlensin.

lav6

Eğer evinizde tel varsa onu kalp biçimine getirin. Bulamazsanız tel elbise askınız varsa onu eğerek kalp biçimine getirebilirsiniz. Daha sonra lavanta dallarını bu tele sararak kapı süsü yapabilirsiniz. Eğer lavanta dalı bulamazsanız yapay olanlarında alıp, yapabilirsiniz. Bazen  bahçe peyzaj yerlerinde veya bahçe peyzajı yapılmış yerlerde lavanta oluyor. Oralardan da birkaç dal koparabilirsiniz.

lav7

Herkese muusmutlu hayatlar diliyorum.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir