MANTI NE GÜZEL BIR YEMEKTİR

imageMantı ne güzel bir yemektir değil mi? Bu başlığı okuyan herkesin ” olsa da yesek” dediğini tahmin edebiliyorum. Geçenlerde annem yapmıştı. Her zaman annelerin yaptığı en güzeldir kuşkusuz. Hazırlanışı ise herkesin bildiği gibidir. Pişirilmesi çok zor değil ama hamurun yapılıp, açılıp ve tek tek içinin doldurulması zor ve el emeği gerektiren bir yemek. Bu yüzden bunu yapan maharetli elleri olan annelerimizin kıymetini bilmek lazım.

Bu geleneksel yemeği biz yeni nesil yapmayı bilmiyoruz. Tabi hazırını alıp yapabiliriz. Bu kolay yolu. Ama asıl olan el yapımı gerçek mantıyı yapabilmek. Ben annem yaptığı zaman yardım ediyorum. Ama hamur hiç yapıp, açmadım.

Yeni nesil herkes lütfen geleneksel yemeklerimizi öğrenip, bu yemekleri yapıp yiyelim, sevdiklerimize yedirelim.

Türk mutfağının olduğu kadar diğer Orta Asya mutfaklarının da bir parçası olan mantı, eski SSCB ülkelerinde de popüler bir yiyecektir. Orta Asya’dan Anadolu’ya göçebe Türkler tarafından getirilmiştir. Bazı yörelerde mantıya “tatar böreği” denilmesi, mantının göçebelikle olan ilişkisini doğrulamaktadır. Mantı, Uzak Doğu’da baozi (包子) ve mandu adları ile anılan etli/sebzeli hamur yemeklerine benzemektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir