Moda Bir Dünyadır

Moda deyince aklınıza neler geliyor? Moda ama neyin modası? Her şeyin modası var; ayakkabı, çanta, giyim, aksesuar, çorap, gözlük, saç modası, kışlık, yazlık derken bu çeşitlilik artarak devam ediyor. Moda kavramı herkese göre farklıdır. Kimileri bana yakışan moda derken, kimileri beğenilmek ister; kimileri tarzını farklı göstermeye çalışırken, kimileri daha sakin kıyafetlerden hoşlanır.

Moda denilince akla yalnızca erkek ve ya bayan modası gelmemeli, çocukların modası ve tabi ki gençlerin modası da var. Görüyorsunuz ki moda sadece kişiden kişiye değişen bir stil takipçiliği değil, kuşaktan kuşağa, gençten yaşlıya değişebilen ve sürekli kendini güncelleyen bir kavramdır. Beyler estetikten hoşlanırken, hanımlar zarif görünmek ister, gençler daha spor görünmeyi severler ve çocuklar çok daha renkli ve eğlenceli şeylerden hoşlanırlar. Böylelikle moda şekillenir, gelişir ve kitleleri peşinden götürür.

Moda, tarzlar arsında olduğu gibi şehirlerarasında, ülke genelinde ve ya ülkeler arasında farklılıklar gösterir. Bu yıl bizim ülkemizde moda olan bir ayakkabı farklı bir ülkede sandalet ve ya rahat bir babete dönüşür. Çünkü moda da tüm diğer şeyler gibi mevsimden, yaşanılan coğrafyadan, toplumların gelenek ve göreneklerinden ve kültürden etkilenir.

Moda mevsimlere göre de isimler alır yaz modası, kış modası, bahar modası gibi. Moda ne kadar çeşitlilik arz etse de seçtiğini kıyafetler kişilik özelliklinizden ipuçları verir. Yaşlı bir insanın renkli bir kıyafet giydiğini gördüğümüzde içinde hala yaşama sevinci var deriz, spor kıyafetli insanların ruhunun genç olduğunu düşünür, sade giyinenlerin ise daha sakin bir hayat yaşadıklarını yorumlarız. Kendilerine sorduğumuzda da yanılmadığımızı anlarız.

Moda öyle bir şeydir ki düne kadar yadırgadığınız ve bunu asla giymem dediğiniz kıyafetleri moda olduğu için seçtiğiniz zamanlar olur. Bu da modanın toplumlar üzerinde ne kadar caydırıcı bir etkiye sahip olduğu gösterir. Bu konuda lütfen biraz dikkatli olalım. Sırf moda olduğu için tarzımıza ve fiziğimize uymayan kıyafetlerle komik durumlar düşmeyelim. Moda her yeni çıkanı giymek değil, giyim kültürünü geliştirmektir. Buna dikkat ederek takip edeceğiniz moda tarzınızı ve şıklığınız geliştirerek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir