NARİN ORKİDE

o 1                           o 2

Orkide bana göre değişik bir çiçek. Bana göre narin, kırılgan, şımarık ve ehlikeyfi seven bir çiçektir. Çünkü fazla su verince bozuluyor, ışık almayınca soluyor, hele ki cam önünde değilse manzara seyredemezse toptan ölüyor. Eğer manzara güzelse o da coşuyor. Çiçeklerini hiç bitirmiyor. Anlayacağınız dilinden anlamak gerek. Eğer evime, ofisime alayım gözüm şenlensin diyorsanız dikkatli olmak ve isteklerini karşılamanız gerekmektedir. Işık alacak, haftada bir su içecek, cam önünde dışarıyı seyredecek ve pek tabi ki sevginizi de isteyecek. Bunları veremem, benim buna vaktim yok diyorsanız bitki hiç almayın.

o5

Eskiden ülkemizde çok az ve ithal edilen orkide, artık yetiştirilmeye başlandığı için her yerde kolayca bulunabilen bir çiçek oldu. Ancak fiyatları kalitelilerin hala pahalı. 19,90-350 arasında değişen fiyatları var. Ben bir kere marketten almıştım. Çok çabuk bozuldu. Ancak çiçekçiden aldığım hala yaşıyor. Edindiğim bilgiye göre, marketlerde satılanlar hormonlu ve ticari amaçla yetiştirildikleri için çok çabuk öldüğü, çiçekçilerde (kaliteli işi bilen çiçekçilerden bahsediyorum) satılan orkidelerin ise daha uzun süre kalıcılığı olduğu söylenmişti. Doğru olduğuna inanıyorum. Test ettim 🙂 bir önemli konuda saksısı. Kesinlikle saksı şeffaf olmalı. Çünkü ışığını köklerine kadar almalı. bu onu çok mutlu edecektir.

 

o6

Orkidelerin çeşitli renkleri var. Çiçekçilerde mavi rengini de görebilirsiniz. Ama doğal renginin olmadığını, genelde beyaz renkli orkideleri yetiştirmeye başlarken mavi boyalı su ile sulayarak elde edildiği rivayeti vardır. Ancak asıl iklimi olan tropikal kuşak ülkelerinde doğal halde mavi renkli orkideler olduğu biliniyor. Renklere göre ne anlam ifade ediyormuş bakalım:

Beyaz orkide: Masumiyeti ve zarafeti ifade eder. Çoğunlukla tercih edilen renktir. Bakımına dikkat edildiği sürece uzun süre çiçekleri kalıcı olur.

Fuşya orkide: Saflığı ve sevimliliği ifade eder. Son zamanlarda tercih edilen bir renktir. Bakımına dikkat edildiği sürece uzun süre kalıcıdır.

Sarı orkide: Sıcaklığı ifade eder. Nadir bulunan bir renktir.

Mor orkide: Asaleti ifade eder. Sürekli bulunan bir renk değildir. Dayanıklı ve kalıcıdır.

Mavi orkide: Aşkların en büyüğü anlamını ifade eder. Nadir uygulama yapılan bir renktir. Dayanıklı ve gösterişlidir.

 

o4

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir