PEYNİR SEVENLERE GELSİN :)

p2

Çoğumuz peyniri severiz. ama arkadaşlarımın arasında birkaç kişi ne peyniri ne de süt ürünlerini sevmiyorlar. Onları da anlıyorum. Çünkü o değişik bir psikoloji, değişik bir koku aldıklarını ve midelerinin bulandığını söylüyorlar. Ama biz peynir sevenler için küçük bir araştırma yaptım. Peynir nedir, çeşitleri nelerdir?

Peynir, kökeni oldukça eskiye dayanan bir yiyecektir. Peynir üretimine dair elde mevcut en eski arkeolojik bulgular MÖ 5000 yıllarına aittir ve günümüz Polonya’sında ortaya çıkarılmıştır. Çıkış noktaları Orta Asya, Orta Doğu ya da Avrupa olarak tahmin edilmektedir. Yaygınlaşmasının Roma İmparatorluğu zamanlarında olduğu düşünülür.İlk üretimi için önerilen tarih MÖ 8. binyıl (koyunun evcilleştirildiği tarih) ile 9. binyıla kadar değişir. İlk peynirin Orta Doğu insanları ve Orta Asya göçebe Türkleri tarafından yapıldığı düşünülmektedir. O zamanlar yiyecekleri saklayıcı özelliği nedeniyle hayvanın derisi ya da iç organları kullanılmaktaydı. Bu iç organlardan olan midede saklanan sütün buradaki enzimlerle mayalanması üzerine lor haline gelmesi peynirin ilk oluşumu hakkındaki teorilerden biridir. Buna benzer bir hikâyenin, tüccar bir Arap’ın peynir saklaması hakkında da farklı söylenişleri vardır.Bir başka teori ise, peynir üreticiliğinin sütü tuzlamak ve basınç altında tutmak sonucu ortaya çıktığıdır. Hayvan midesinde bekletilen sütün değişimi üzerine de bu karışıma kasıtlı olarak maya eklenmiş olabilir.Peynir yapıcılığı ile ilgili ilk yazılı kaynak M.Ö. 2000’li yıllara, Mısır’daki mezar yazıtlarına dayanmaktadır. Antik zamanlarda yapılan peynirin ekşi ve tuzlu olduğu ve günümüz feta ve beyaz peynire benzediği tahmin edilmektedir.Avrupa’daki peynir üretiminde ise iklimden dolayı daha az tuz kullanımaktadır. Daha az tuzlu ortamda daha çeşitli faydalı mikrop ve enzim yetişebilmesinden dolayı bu peynirler farklı ve ilginç tatlar içerirler.

Bir araştırmaya göre Türkiye’de 193 çeşit peynir üretiliyormuş. Türkiye’deki peynir çeşitlerinden bazıları şunlardır: Ezine, Çeçil, Keçi, İzmir Tulumu, Erzurum Tulumu, Karadenizin Kolot Peyniri, Van Otlu Peynir, Malkara Eski Kaşarı, Kars Kaşarı, Erzurum Gögermiş (Küflü) Peynir, Kars Gravyer Peyniri, diyarbakır Örgü Peyniri, Malatya Peyniri, Mihaliç Peyniri, İsli Peynir olmak üzere hemen hemen her yöremize ait çeşitli peynirlerimiz bulunmaktadır.

Dünya’ya bakarsak, sadece Fransa’da 350’ye yakın peynir çeşidi olduğunu düşünürsek bayağı fazla çeşit bulunmakta olduğunuı görürüz. Mozzeralla, Camembert, Ricotta, Cheddar, Edam, Emmenthal, Gravyer, Gouda, Rokfor, Parmesan, Brie ve daha bir çok çeşit. Beaufort D’ete, Gorau Glas, Ekstra Eski Bitto, Wyke Çiftlikleri Vintage Cheddar Peyniri, Clawson Stilton Altın Peyniri, Elk Ev Peyniri, Caciocavallo Podolico, Pule Peyniri, Frome Peynirleri ise dünyanın en pahalı peynirleri arasında yer almaktadır. Özellikleri ne diye sorarsanız; Fransa Alplerinden, Alman Dağlarındaki, Asya ve İtalya’nın inekleri ve eşek sütünden yapılmaları ile bekleme süreleri fiyatlarını artıran en önemli unsurları.  

p1

Şimdi, bu kadar yeryüzü üstünde peynir çeşidi varken şu soru akla geliyor: Hangi peynir ne ile yenir?

Öncelikle kahvaltıya bakalım. Biz Türk’lerin en önemli öğünü kahvaltıdır. Bizim kahvaltılarımız gibi başka yerde yoktur. Zaten yapılan bir araştırmada Türk kahvaltısının en sağlıklı kahvaltı olduğu sonucuna varılmıştır. Nasıl olmasın ki, bütün ailenin toplandığı yumurta, peynir, zeytin, pastırma, sucuk, ekmekler, domates, salatalık, bal, kaymak ve reçel çeşitleri ile yapılan mükellef sofralar. Her yörenin bir peynir çeşidi var. Soframızda da peynir eksik olmaz. Ezine, tulum ve diğer çeşitlerimizin hepsi de çok lezzetlidir.

p1

Kahvaltı dışında böreklerimize, yemeklerimize ve meze sofralarımızda da peynir yer almaktadır. Böreklerde lor, çökelek kullanılır. Ama annelerimiz kalmış peynirlerimizi de değerlendirmek amacıyla kullanmayı da iyi bilir 🙂 Makarnalarımıza, eriştelerimize, salatalarımıza ve tostlarımıza da kullanırız.

Benim sevdiğim meze sofraları ise daha farklıdır. Genelde rakı içen kişiler, Ezine peynir yanında içmeyi severler. Kavun da başka bir lezzet. Ancak şarap benim için ayrıdır. Şarabın yanında peynir yemek ayrı bir zevktir. Ama hangi şarapla hangi peynir? Önemli bir soru.

p2

Antalya’da dünya ve Türkiye’den ünlü şarap tadımcılarının katılımıyla gerçekleşen Türk şarapları ve Türk peynir çeşitleri arasındaki en iyi uyuma yönelik tadımlarda, tatlı ve alkol oranı yüksek şaraplarla Erzincan tulum peynirinin en güzel uyumu sağladığı belirlendi. Ayrıca uyum sonuçlarında Ezine peyniri, Narince ve Şardone üzümlerinden yapılan beyaz şaraplarla güzel yakıştığı, Bergama tulumu öküzgözü-boğazkere harmanıyla güzel uyum sağladığını, ayrıca tatlı yüksek alkollü kırmızı şarapla güzel olduğunu, Mihaliç peynirinin, yüksek alkollü tatlı kırmızı şarap ve vişneden yapılma mistel şarabına güzel yakıştığını, Erzincan tulumuna narince beyaz şarabı ve tatlı kırmızı şarap güzel eşlik ettiğini, Van otlu peynirine yarı tatlı misket şarabı ve tatlı kırmızı şarap güzel eşlik ettiği, Eski kaşara yarı tatlı misket, tatlı beyaz ve tatlı kırmızı şarap güzel eşlik ettiği, Kars gravyeri de tatlı kırmızı şarapla güzel bir uyum sağladığı belirtildi.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir