SAÇ BAKIM ÜRÜNLERİM

sac1

Saç benim için çok önemlidir. Çünkü bir kadına saçı, özellikle uzun saçı çok yakıştırıyorum. Ama bakımlı olmak kaydıyla. Birçok bakım şekilleri var. Ama en öncede kuaförünüzün ne kadar işini iyi bildiği önemli. Diğer bakım işleri tabi ki bize kalıyor.

Eğer saçınızı boyuyorsanız öncelikle kullanılan boyanın ne tür kimyasal malzeme içerdiği önemlidir. Benim kuaförüm Kyana’nın Herborra organik saç boyasını kullanıyor. Diğer marka boyalara göre daha pahalı ama daha sağlıklı. Boya esnasında saç derimde yanma olmuyor. Kalıcı normal. Dördüncü haftaya girdiğimde saçlarım artık kuaföre gitme sinyalini veriyor. Eğer saçınızı hiç boyatmadıysanız tavsiyem, boyatmayın.

 

kyana-herboria-max-amonyaksiz-sac-boyasi-100ml

Saçınız boyalı olsa da olmasa da bakım şart. Güneş ışığı, soğuk, rüzgar, tarama, fön, düzleştirme vb. her türlü işlem saçımıza zarar vermektedir.  Bu nedenle bazı bakım işlemleri işe yaradığını düşünüyorum. Hiçbirşey yapmamaktan daha iyidir.

Genelde doğal bakım kürleri var. Ama kimisi kolay değil, kimisi kötü kokuyor, kimisi de bekleme süresi nedeniyle yapılmasını zorlaştırıyor. Hele ben tembel tenekeye göre hiç değil.

Benim kendime göre bakım uygulamalarım var. Doğru yanlış bilemem. Ama benim saçım gayet sağlıklı ve görünümü güzel. Yalnız tek kusuru fazla kuru ve bu nedenle tarama esnasında yıpranması daha çok oluyor. Bunu da bakım yağlarıyla aşmaya çalışıyorum.

Eğer sizin saçlarınızda benimkiler gibi kuru ise şimdi saçlarım için neler yaptığımı anlatmak istiyorum:

Öncelikle yukarıda da yazdığım gibi saç boyamı organik olmasını sağlıyorum. Sizde mutlaka kuaförünüze organik boya kullanmasını ve gözünüzün önünde karıştırmasını söyleyin. Kutuyu yanınızda açsın ve kullansın.

Saçın hergün yıkanmasının zararlı olduğuna inanlardanım. Kaldı ki, işin uzmanı doktorlar da bu yönde düşünüyor. Ben iki – üç günde bir yıkıyorum. Şampuanımı dönüşümlü olarak değiştiriyorum. Bana iyi gelen iki şampuanı belirledim. Biri Pantene diğeri Elseve. Pantene çok iyi bir şampuan. Ancak çok fazla kullandığımda saçımı daha çok kurutmaya başlıyor. Bu nedenle bir kutu Pantene bitince Elseve geçiyorum. Elseve de çok iyi bir şampuan. Şu aralar Elseve’in 6 Mucizevi Yağ içeren şampuanı kullanıyorum. Gayet memnun kaldım. Daha önceleri diğer modellerini kullanmıştım. Bu sefer bunu denemek istedim ve başarılı buldum.

sac4

Haftada bir banyo esnasında saç maskesi uyguluyorum. Her yıkamada da saç kremi mutlaka kullanıyorum. Maske ve kremi BC Bonacure’ün mor renkli (Frenk inciri) olanını kullanıyorum. Aslında saçlarımı daha yumuşak yapar umuduyla aldım. Ancak pek de istediğim sonucu vermedi. Ama saç uçlarının kırılmasını önlemeye ve daha güçlü saçlarım olmasına yardımcı oldu. Bu maske ve kremi saç diplerine sürmüyorsunuz. Sadece saç boylarına ve özellikle uçlarına yedirerek kullanıyorsunuz. Sonra durulayıp, çıkıyorsunuz. Bu üründen evvel Toni&Guy’ın onarıcı bakım adı altında bir maske kullanmıştım. O ürün de çok başarılıydı.

sac2

Saç bakım yağları var sırada. Bunu yeni kullanmaya başladım. Kullandıkça saçlarım gayet yumuşak, hoş kokulu ve kolay taranmaya sebep oluyor. Ben Elseve’in iki çeşit yağını kullanıyorum. Biri tüpde diğeri pompalı şişede. Size de tavsiye ederim.

sac3 sac5

 

Bir diğer kullandığım bakım ürünü de Bonacure’ün banyo hemen sonrası kullanılan ve gün içerisinde kuru saça da uygulanabilen bir bakım spreyi. Saçı anında yumuşak, parlak ve hoş kokulu olmasını sağlıyor. Tavsiye ederim. Ben memnun kaldım.

sac6

Saçlarımızı taradığımız tarak da çok önemli. Aslında ahşap tarakla saçlarımızı taramamız uzmanlar tarafından öneriliyor. Ancak bulması o kadar zor ki. Ben çok eskiden bir kere bulup almıştım. Daha sonra dişleri kırıldığı için kullanmaktan vazgeçtim. Şimdi fırça türü bir tarak kullanıyorum. Ancak alırken yine de fırça kıllarının olabildiğince iyi kalitede bir malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Kötünün iyisini en azından kullanmaya çabalayabiliriz.

tarak1 tarak2

Saçlarımızı fön makinesiyle kurutma, düzleştirme, bukle yapma gibi çeşitli işlemlerden geçiririz. Bunlarda saçlarımızın yıpranmasına neden olur. Bu sebeple bakım yapmamız şart. Onun dışında bir kışa girerken, bir de yaza girerken saç uçlarımızı kestirmekte fayda var. Saç uçlarındaki kırıkları temizlemek her zaman saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlayacaktır.

 

Benim tavsiyelerim bu kadar. Yazdığım hepsi saçlarıma uyguladığım işlemlerdir. Siz de kendi saç tipinize uyan ürünlerle saçlarınızı sağlığına kavuşturabilirsiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir