Şifalı Bitkiler; Anason, Kantaron ve Çilek

Şifalı Bitkiler

Şifalı Bitkiler

Anason

Anason bitkisi, maydanozgillerden, silindir ve içi boş, yarım metre yüksekliğinde bir bitkidir. Yaprakları yuvarlak çiçekleri beyazdır. Meyveleri küçüktür. Kokulu ve acılıdır.

Anasonun Kullanıldığı Yerler:

Aybaşı kanamalarında, ve hamilelik döneminde kullanılmaz. Fazla kullanıldığında uyuşukluk yapar.

Çocuk kolitlerinde, sütün içinde anason taneleri atılıp sütün içinde bir saat kadar bekletilir ve azar azar içilir.

Mide ve bağırsak gazlarında, 1 su bardağı kaynar suya 1 kahve kaşığı anason konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Suyuna bir kahve kaşığı süzme bal eklenir. Yemeklerden sonra içilir.

Başağrılarında, 2 kahve kaşığı anason ateşte yakılır, ezilir ve buruna çekilir.

Baş dönmelerinde, 1 çay bardağı suya 1 kahve kaşığı anason konur, 10 dakika demlendikten sonra içilir.

Çarpıntılarda, 1 çay bardağı suya 1 kahve kaşığı anason konur 10 dakika bekletilir, süzülür ve çarpıntı hallerinde 1 fincan içilir.

Kantaron

Kantaron, özellikle ılıman bölgelerde yetişen kırmızı, sarı, mavi ve beyaz çiçekleri olan bir bitkidir. Şifalı olan sarı çiçeklisidir. Çoğunlukla kökü kullanılır. Yaz aylarında toplanıp kurutulur.

Altını ıslatan çocuklarda, 4 bardak suya yarım kahve fincanı kantaron ve yarım kahve fincanı peygamber çiçeği konur. 15 dakika kaynatılır. 20 dakika demlenmesi beklenip süzülür. 2 saat arayla 1 çay bardağı içilir.

Ateş yükselmesinde, 4 bardak suya 20 gram kantaron kökü konur. 15 dakika kaynatılır. Gün boyunca çorba kaşığı ile istenildiği kadar içilir.

Arpacıkta, mavi kantarondan 15 gram kadar 1 bardak kaynar suda bekletilip süzülür ve bir pamuk yardımıyla göze ılık kompres uygulanır.

Çilek

Her mevsim çokça yenilen çilek gerek meyvası ile gerekse yaprakları ve kökleriyle birçok rahatsızlığa iyi gelir.

Çilek Meyvası: İştah açıcıdır. Bağırsaklara yumuşaklık verir. Yatıştırıcıdır. Bağırsak tembelliği çekenlere, karaciğer bozukluğu olanlara, gut ve romatizmalılara, sinirleri bozuk olanlara, kansızlık çekenlere iyi gelir.

Kök ve yaprakları kurutulup çay halinde içilebilir. Olgun çiçeklerin suyunu çıkarıp biraz sütle karıştırıp yüzünüz için taze bir temizleyici elde edebilirsiniz. Maske olarak kullanabileceğiniz bu karışımı yüzünüzde yarım saat bırakmalısınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir