SUŞİ YAPMAYI ÖĞRENDİM

image

 

image image image

Suşi merağım beni suşi kursuna kadar götürdü. Bunun için Radisson Blu Ataşehir’de buldum ve hemen koştum. Çok zevkli ve eğlenceli bir gün geçirdim.  Hem çalışanlar ve suşi hocamız çok tatlılarda. Hem de benim gibi kursa Katılan diğer dokuz kişi çok tatlı insanlardı.

Tüm malzemeleri edindikten sonra yapımı çok zor olmayıp, sadece el becerisine sahip olmak gerekiyor. Yalnız malzemeleri alıp, evde yapayım derseniz çok oluyor ve o zaman  bütün arkadaşlarınızı, tanıdıklarınızı çağırıp suşi partisi vermeniz gerekiyor.  Bu yüzden suşi kursuna eğlence olsun diye gittim ama evde yapmayı denemedim.

Şimdi sizinle neler öğrendiğimi paylaşmak istiyorum;

öncelikle malzemeler;

nori (suşileri sardığımız yosun Yaprağı)

özel suşi pirinci

pirinç sirkesi

İçine koyacağımız  surimi (yengeç eti) , somon, Salatalık, avokado,

sarmak için bambu mat ( bir çeşit bambudan yapılmış ve Amerikan servisine benzeyen bir örtü)

 

Pirinçleri yıkamak çok önemli. Bunun için pirinçleri olabildiğince çok yıkayın. Pirinçleri suya koyun 5 dk kadar bekletin ve dökün. Sonra bir daha aynı yıkama işlemini tekrarlayın. Bu işlemi 10-15 defa tekrarlayın. Yıkama bittikten sonra pirinçleri pişirmeye sıra geldi. Buharda pişirmek asıldır. Ama bunun için uygun pişirme kaplarımızın olması gerekiyor. Yoksa çelik tencerede çok Kısık ateşte yavaş yavaş suda haşlamanız gerekiyor. Daha sonra tencereyi kenara alın ve kendi kendine soğuması için bırakın. Bir gün önceden haşlarsanız daha iyi olur.

Soğumuş pirince sirkeden ekleyerek karıştırın. Bu işlem pirincin parlak ve noriye yapışmasını sağlayacaktır. Tahmini bir kilo pirince bir Şişe sirke tam gelecektir.  Bu işlemden sonra gerisi sarmaya kalıyor. Yani pişireceğiniz tek şey pirinç.

Şimdi gelelim nasıl sarılır:

Bambu matın üstüne bir kat stres film ile sarın. Bambu matın üstüne bir yaprak noriyi koyuyorsunuz. Yalnız norinin iki yüzü var. Bir taraf pütürlü, bir tarafı parlak.  pütürlü olan taraf üste gelecek. Burada bir not vermek istiyorum. Iyi yapışsın, çevirirken dağılmasın diye krem peynir yaprağın üstüne sürebilirsiniz. Haşlanmış pirinçten alıp, norinin üstüne bastırarak yayın. Ortasına zevkinize göre ne istiyorsanız onu enine düzgünce yerleştirin. Şimdi sıra sarma işinde. Size yakın taraftan başlayarak, yavaşça matı yukarı doğru sararak noriyi rulo şekline getirin. Yalnız sararken mümkün olduğu kadar sıkı sarmaya çalışın. Ruloyu matın ortasına çekin ve uygun keskin bir Bıçakla dilimleyin. Bu en basit çeşidi. Bir de dışı Pirinçli nori içinde kalan Şekli var. Bunun içinde yine aynı şekilde noriye pirinci yayıp, sonra kenarlarından tutup tam tersine çevirmeniz gerekiyor. Bu işlemi çok dikkatli yapmanız gerekiyor. Yine ortasına istediğiniz malzemeyi yerleştirin ve sarın. Sonra dilimleyin. Dilimleri susama bulayın.

 

İşte bu kadar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir