Taze Fasulyeden Hangi Yemekleri Yapabiliriz?

fas

Taze fasulye sevdiğim sebzelerden bir tanesi. Hoş ben güzel yemek yemeyi seven kişilerdenim 🙂 Bugün taze fasulyeden hangi yemekleri yapmayı biliyorum diye düşünürken bunu sizinle de paylaşmaya karar verdim.  Taze fasulyenin birçok cinsi var: Boncuk ve şeker etli yemekler, ayşekadın zeytinyağlı için kullanılır. Bir de börülce fasulye var. Bunu ister etliye, ister zeytinyağlıya, ister salata olarak kullanabilirsiniz.  İşte benim bildiklerim ve sizinle paylaşacağım tarifler:

1- Etli Taze Fasulye Yemeği:

fasulye-3-kopya-kopya

Hele ki yanında mis gibi pirinç pilavı da olursa bayılırım. Bulgur pilavı da çok yakışıyor.

Fasulyeleri (şeker, boncuk veya börülce cinslerinden biri) bildiğimiz usul temizliyoruz.

fasulye-14

Aslında bir grup insan hiç temizlememekten yana. Ama bence de temizlenmeli. Fasulyeler biraz fazla olmuşsa kılçıkları mecbur oluyor ve temizlenmesi gerekiyor. Fasulyeleri istediğiniz biçim doğrayın.

Tencereye eti koyup, pişiriyoruz. Tabi önce suyunu verecek sonra kavrulmaya başlanacak. Ben kemikli kuşbaşı doğranmış eti seviyorum. Ben bir etobur olduğum için kuzu, dana vb. hiç fark etmez bana. Ama bazı kişiler et cinsi ayırıyor. Siz neyi seviyorsanız onu kullanın. Ama bildiğim bir şey var;  kesinlikle kıyma yakışmıyor. Etiniz piştikten sonra küp küp doğranmış soğanı ekleyin ve kavurmaya devam edin. Soğanlar ölünce salçayı ekleyin, karıştırın ve fasulyeleri aktarın. İyice karıştırıp, salçayı iyice yedirdikten sonra yeteri kadar suyunu ekleyin, tuz ve karabiberi de istediğiniz ölçüde ekleyip, tencerenin kapağını kapatın. Çok su koyup, cılk su olmasın. Su kaynamaya başladığında ocağın altını kısıp, pişmesini bekleyin. Fasulyeden bir tane alıp yediğinizde pişip pişmediğini anlayacaksınız.  Afiyet olsun 🙂

2- Zeytinyağlı Taze Fasulye:

fasulye-2-kopya-kopya

Fasulyeleri (ayşekadın cinsi) temizliyoruz. Zeytinyağlı yapacaksak fasulyeleri uzunlamasına kesilmesini yakıştırıyorum. Siz nasıl isterseniz öyle doğrayın. Daha sonra soğanları da yarım ay biçiminde doğrayın. Soğan bol olsun. Domatesleri küp küp doğrayın.

Şimdi geldi tencereye bütün bu hazırlıkları yerleştirmeye. Önce soğandan bir miktar tencerenin tabanına döşeyelim.  Sonra fasulyeleri, daha sonra da domatesleri döşeyelim. Bu sırayla malzemeniz bitene kadar kat kat yerleştirin. Bütün bu döşeme işi bittikten sonra yarım su bardağı su (genelde yeterli oluyor) ve sıvıyağı üzerinden gezdirin. Tuzunu ve 1-2 yemek kaşığı şekeri serpin ve ocağın üstüne tencerenizi koyun. Önce yüksek ateşte içindeki su kaynayana kadar pişirin. Suyu kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın ve yavaş yavaş pişmesini sağlayın. 5-10 dk. sonra bir tane fasulyeden alıp yiyin. pişmişse tencereyi ocaktan alın, üzerine zeytinyağı gezdirin ve kendi halinde soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra servise hazırdır. Afiyet olsun 🙂

3- Fasulye Salatası

fasulye-12

Ayşekadın veya börülce fasulyeden yapabilirsiniz. Diğer cins fasulyelerden de denedim ve onlarda lezzetli oldu. Siz de deneyip en çok beğendiğinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Yine aynı şekilde fasulyeleri temizleyin. İstediğiniz biçimde doğrayın. Eğer küçük ve körpe fasulye ise hiç temizlemeye ve doğramaya gerek yok. Öylece tencereye alın, üzerine yaklaşık yarım su bardağı kadar suyu ekleyip, biraz da tuz serpip, ocağa koyun. Yine önce yüksek ateşte, kaynamaya başlayınca kısık ateşe alıp pişmesini bekleyin. Pişen fasulyeleri servis tabağına alın, üzerine zeytinyağı, limon, isteğe bağlı sirke (ben çok yakıştırıyorum), sarmısak ve  tuzu az ise biraz daha tuz serpip karıştırın. Soğuyunca yenilmeye hazırdır. Ben çok severim. Eminim sizde seveceksinizdir.

?

?

İkinci bir yöntem bu aşamada içine mısır, maydanoz, domates vb. gibi istediğiniz , damak zevkinize bağlı diğer tatları da ekleyerek salatanızı daha da zenginleştirebilirsiniz.

fasulye11

Afiyet olsun 🙂

4- Fasulye Kavurması

fasulye-6-kopya-kopya

Biz kavurma diyoruz. Ama Karadeniz’lilerin yaptığı turşu kavurması anlaşılmasın. Boncuk veya şeker fasulyeyi temizliyoruz. Küçük küçük doğruyoruz. İki yöntem var. 1.si fasulyeleri çok az su da haşlayıp (haşlandıktan sonra suyunu süzün), öyle pişirmek. 2. si çiğden pişirmek. Ama bana göre haşlanıp da pişen daha lezzetli oluyor.  Soğanları yarım ay biçiminde doğruyoruz. Tencereye yağı koyup, soğanlar pembeleşene kadar kavuruyoruz. Daha sonra salçayı ekleyip şöyle bir karıştırıp, fasulyeleri aktarıyoruz. İyice salça her yerine bulana kadar karıştırıp daha sonra tuzunu, karabiberini, pul biberini ve şekerini de ekleyip, tencerenin ağzını kapatın. Ocak kısık ateşe alınıp, arada karıştırılarak pişmesini bekleyin. Fasulye suyunu verecek ve daha sonra suyunu çekecektir. Bazı fasulye susuz olabilir. O zaman yarım çay bardağı su ekleyip, suyunu çektirene kadar ara ara karıştırarak pişmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra servis tabağına alın ve afiyet olsun 🙂

5- Taze Fasulyeli pilav

fasulye-9-kopya-kopya      fasulye-8-kopya-kopya

Çok güzel ve tek başına yemek olacak bir lezzet.  İstediğiniz gibi pirinç veya bulgur hangisini isterseniz  ondan pilavı yapıyorsunuz.  Boncuk veya şeker fasulyeleri küçük küçük doğrayın. Biraz su ile haşlayın. Daha sonra tereyağıyla yapacağınız pilavınızın suyunu çekmeye yakın fasulyelerinizi ekleyin. Pilavınızı domatesli de yapabilirsiniz. Daha sonra ocağın altını kapatıp, demlenmeye bırakın. Yanına bir de güzel bir ayran veya cacık yapın. Ohh miss. Afiyet olsun :))

fasulye-10      fasulye-7-kopya-kopya

 

6- Yoğurtlu Fasulye Salatası

ff11

Yine ilk aşamalar diğerleri ile aynı olmak kaydıyla, fasulyeleri küp küp doğrayıp, az bir su ile haşlıyoruz. Haşlanan ve ılımış fasulyeleri sarmısaklı yoğurda ekliyoruz. İstenirse üzerine taze nane, maydonoz vb. ile tatlandırabilirsiniz. Afiyet olsun 🙂

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir