Tekstilde Yerli Üretimin Değeri

 

 

Giyim ve tekstil sektörü her geçen gün değer kazanıyor. Bununla birlikte yeni tarz ve modaların oluşturulduğu ve her geçen gün değiştiği bu dönem de giyim ve tekstil alanında ki talep her geçen gün artıyor. Her ne kadar giyim ve tekstil pazarında ürünlerin yüzde otuzluk kısmı dış ülkelerden ithal edilse bile, giyim ve tekstil pazarında üretilen ürünlerin yüzde yetmiş oranında ki büyük bir dilimi ülkemiz de üretiliyor. Ülkemiz yerli piyasasın da üretilen fantezi iç giyim ürünleri yine aynı şekilde ülkemiz de alıcıları ile buluşuyor veya yurt dışına ihraç ediliyor. Bornoz ve ev tekstili ürünleri ülkemizin maddi ve finansal gelişimine büyük destek sağlıyor.

 

Giyim ve tekstil alanında hizmet veren yabancı sermayeli firmalar da ürünlerini ülkemizde ki fabrikalar da üretiyor ve yine aynı şekilde ülkemiz de alıcılarına sunuyor. Fakat bunun yanında tekstil ve giyim üretimin de kilit rol oynayan yerli firmalar yok değil. Bu yerli firmalar ülkemiz de bulunan tekstil atölyelerin de veya tekstil üretimi yapan fabrikalar da gecelik, jartiyer, iç giyim, vücut çorabı, kazak, gömlek pantolon gibi pek çok iç giyim ve giyim ürünü üretilmekte ve tekstil pazarında satışa sunulmaktadır. Nevresim takımı, pike, masa örtüsü gibi pek çok ev tekstili ürünün de üretimini ve satışını gerçekleştiren milli sermayeli ve yerel tekstil firmaları ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

 

Ne yazık ki ülkemiz de gelişen ve gün geçtikçe ticari anlamda faaliyetleri artan birçok yerel tekstil ve giyim firması, büyümekten ve dış pazarlara açılmaktan geri durumda kalmıştır. Özellikle üretilen ve satışa sunulan pek çok ürünü ile ünlü marka ve firmalara taş çıkartacak yerel tekstil üreticisi ve satıcısı olan firmalar İstanbul’un kenar mahallelerinde ki küçük esnaf dükkanlarından daha ileriye gidememektedir.

 

Bunun birçok nedeni olmakla birlikte yerel tekstil pike ve masa örtüsü üreticisi ve satıcısı olan tekstil firmalarının bu anlamda bir büyümeden uzak kalmasının ve dış ticarete açılamamasının en büyük nedeni, firmaların kurumsallaşmak istememesi ve yeterli boyutta sermayesinin olmamasıdır. Bu anlamda devlet bir çok alanda özellikle tekstil üretimi yapan yerel firmaları cesaretlendirmek ve destek olmak amacı ile çeşitli krediler, iş imkanları ve sermaye desteği sağlamaktadır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir