YAZ SONU SAÇ BAKIMI

image

Yaz bitti artık. Kimimiz tatili  denizde geçirdik. Kimimiz  başka şekilde tatilimizi geçirdik. Kimimiz de çalışıp, tatile çıkma fırsatı bulamadık. Ama ne olursa olsun saçlarımız yaz güneşine maruz kaldı.

Güneş saçlarımızın kurumasına, cansızlaşmasına ve uçlarının kırılmasına yol açıyor. Bunun için ne yapmalıyız peki?

Ben saçları ve özellikle uzun saçı çok seviyorum. Ama bakımlı ve canlı saçlar olması önemli. Bunun için kendi saçlarımında bakımına önem gösteriyorum. Peki bunun için ne yapıyorum:

1- Saçlarıma en iyi gelen iki şampuan belirledim. Bunları sırayla kullanıyorum. Saçlarım kuru olduğu için nemlendirme özelliği olan şampuanları seçiyorum. Bir markayı kullanıyorum sonra bu bitince diğer markayı kullanıyorum. Böylece  saç bir şeye alışmıyor ve doğru reaksiyon vermeye devam ediyor.

2- Güneşin zararlı etkilerini biraz olsun önlemesi için kullandığım şampuan markalarının kombini olan koruyucu spreylerden kullanıyorum.

3- Günaşırı yıkıyorum ve bir kere şampuan sürüyorum. Zaten günaşırı yıkanan saç ve benim gibi kuru saç yağlanma yapmadığı için bir kere şampuan sürmek yetiyor. Zaten doktorlar da bu şekilde öneriyor.

4- Yaz aylarında saçlarımın doğal kurumasına izin veriyorum. Kurutma makinesi asla kullanmıyorum. Diğer düzeltirse, maşa gibi  aletleri de kullanmıyorum. Ancak çok gerekli olduğu zaman saçlarıma işlem yaptırıyorum. Böylece saç uçlarının kırılma olasılığı biraz daha azalıyor.

5- Yaz başında mutlaka saçlarımın uçlarından aldırıyorum. Sonbahar başında da bir kez daha uçlarını temizletiyorum.

6- Saçların sağlığının en önemlisi de boya. Saçlarınızı boyatmadıysanız boyatmayı düşünmeyin bile. Kesinlikle çok zararlı birşey olduğunu düşünüyorum. Eğer boyattıysanız (benim gibi) ben şöyle bir çözün yolu buldum; dördüncü hafta dipler geldiği için boya zamanı gelmiş oluyor. Ben mümkün olduğu sürece beşinci haftaya sarkıtıyorum. Böylece en azından bir hafta fazla dayanarak saçıma kimyevi maddeyi daha az sayıda kullanmış oluyorum. Ama boya markası da önemli. Bunun içinde yine şampuan gibi saçınıza en iyi gelen markayı bulmanız. Kuaförde de boyatsanız, evde kendinizde boyasanız markaya dikkat edin. Ucuz mala yönelmeyin. Naturel boyaları da aynı görüyorum. İçinde amonyak yok ama diğer bileşimler aynı. Ama kına en doğalı. Benim bir arkadaşım kına kullanıyor. Süper bir renge sahip. Hep de kına kullanmış. Kına kullananlar bilirler kınanın rengi bir süre kırmızıya döner. Arkadaşım içine eklediği bir takım şeylerle bunu önlüyor. Ve çok güzel duruyor.

7- Saçlarımıza kesinlikle jöle vb gibi maddeleri kullanmayalım. Kullanmak durumunda kalırsak da (şekil vermek için)  akşama mutlaka yıkayalım.

 

 

 

image

8- Tarak çok önemli. Bulabilirseniz mutlaka şimşir (zor ama) veya ahşaptan yapılma tarak ile saçlarınızı tarayın. Fırça taraklar saç diplerinize masaj da yapacağı için bu tarak tipleri de faydalıdır.

9- Kepek sorununuz varsa üç önerim olabilir: Birincisi çok sıcak suyla saçınızı yıkamayın. Yaz aylarında soğuğa yakın suyun sıcaklığı olabilir. Ama kışın en azından ılık suda yıkayın. Sıcak su saç derinizin yanmasına ve bu derini kalkmasına neden olur. Ikinci önerim de  sirke. Saçlarınıza en son durulmada bir kaba bir fincan kadar sirke  ve üzerine suyu koyup bir karışım yapın ve bunu başınıza dökün. Üçüncü ve son önerim de saç kremleriniz. Saç kremini kesinlikle saç uçlarına sadece uygulayın ve çok iyi durulmayın. Ama şuna da dikkatinizi çekerim. Marketlerde görürsünüz. Birinde saç kremi yazar. Bir başka üründe de saç bakım maskesi ya da saç bakım kremi yazar. Buna dikkat etmeniz gerekiyor. Saç bakım kremi veya maskesi yazanları tercih etmenizi öneririm.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir