ZENCEFİL HER DERDE DEVA

z2

 

 

Zencefilin anavatanı Asya’ya uzanan tropikal bölgelerdir. Özellikle Avustralya, Çin, Brezilya, Jamaika, Hindistan, Afrika ve ABD ‘nin tropikal alanlarında yetiştirilebilmektedir. Günümüzde bitkilerle tedavilere yönelik ciddi bir eğilim başlamıştır.

Benim baş ilacımdır zencefil. Çok çabuk hastalanan bir insanım. Ama maşallah bu kışı hiç hasta olmadan geçirdim. Bunun nedenini zencefile bağlıyorum. Hafif boğazım ağrıdığında hemen zencefilli çay içiyorum. İkinci olarak da 15 gün bir kür uyguladım.  Aslında bir ay yapılıyordu. Ama ben bir süre sonra sıkıldığım için bıraktım. Size de anlatayım:

Blendera yarım demet maydanozu, yarım limon suyu (kabuğuyla birlikte koyarsanız tadı biraz acı oluyor), bir parmak kalınlığında zencefili (taze olacak. toz veya kurutulmuş değil) ve yarım bardak kadar suyu koyun, çalıştırın. İyice parçalana kadar blenderı çalıştırın. Yeşil bir sıvı olacak. Sonra için. Sabah ve akşam yapıp içebilirseniz daha iyi. Ama çalışan bir kişiyseniz ve sabah koşturmayla evden çıkıyorsanız sadece akşam da yapabilirsiniz. Hem bağışıklığı artırıyor, hem de zayıflamaya yardımcı oluyor. Lifli olduğu için bağırsaklara da iyi gelmektedir. Öksürüğünüze de iyi gelecektir. Bir tatlı kaşığı balı rendelenmiş zencefil ile birlikte yutun. Ya da zencefili rendeleyin ve sıkın. Yaklaşık bir çay kaşığı kadar suyu çıkacak. Bu suyu yutun. Öksürüğünüzü ve boğaz ağrınızı sabaha kadar geçirecektir. Yalnız suyu çok acıdır. Dikkat.

z3

Zencefil yemeklerde de kullanılan bir bitkidir. Özellikle et yemeklerinde kendine has aromasıyla farklı bir tat elde edebilirsiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir