Altın Bilezik Alırken Nelere Dikkat Edilir?

            Altın uzun yıllardır hem kadın hem erkek bireylerin takı olarak tercih ettiği bir maden. Güzel görüntüsüne rengine bir ince bir insan işliği eklendiğinde altın vazgeçilmez takılarımız arasına girebiliyor. Altının kültürümüze de etki etmiş, geleneksel unsurları var. Düğün, nişan, sünnet gibi törenlerde altın takmak bunlardan biri.

 

Altın takılar görüntüsüyle pek çok kişinin gönlünde taht kurduğu gibi aynı zamanda yatırım yapma imkânı da sunuyor. Genellikle uzun vadede yatırım yapmayı düşünen kişilerin tercihi olan yatırımda, çeyrek yarım gibi altınlar tercih ediliyor. Bazen de altın bileklik, altın takılar şeklinde de yatırım yapmak mümkün.

 

 Peki, altın bilezik alırken nelere dikkat edilir?

 

Altın bilezik alırken esas olan zarar etmemektir. Zarar etmememiz için öncelikle genel özellikleri ile altın işçiliğinin nasıl olduğunu anlamamız gerekir. Altın işçiliği, altının son halini alana kadar geçtiği tüm evrelere denir. Altın bilezik küpe gibi takılara, takının kendisine göre işçilik fiyatı etkilenir. Bazı takılardaki işçilik çok fazla emek isteyen işçilikler iken bazılarındaki daha basit işçilikler olabilir. Kuyumcuların kar ettikleri nokta işçiliktir.

 

 Bilezik seçerken dikkat edilmesi gerekenler

 

Öncelikle bilezikler altın takılar içerisinde en çok işçiliğe müsait olan takılardır. Bilezik işçilikleri ciddi emek isteyen işçiliklerdir. Altın takılarda oyma, kıvrım ve desen gibi işçilik uygulanırken bir miktar altın kullanılamaz hale gelir. Alıcı bileziği alırken bu kullanılamaz duruma gelmiş altının parasını da öder. Yani ne kadar işçiliği fazla bir takı alıyorsanız ödediğiniz kullanılamayan altın ücreti de o kadar fazladır. Bu yatırım için kötüdür çünkü bu kullanılamayan altın parası ve işçilik parası satarken geçerli değildir. Satarken bileziğin gramı önemlidir.

 

Dikkat edilecek hususlardan bir diğeri de bileziğin ayarıdır. Eğer altın takı alırken amacımız yatırım ise olabildiğince az işçiliği olan takıları tercih etmemiz daha uygun olur. Ayrıca yatırım için düşünüyorsak bileziğin ayarının yüksek olmasında fayda vardır. Özetlemek gerekirse altın takı alırken yatırım da yapmak istiyorsanız ya da en azından zarar etmemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken 2 temel husus vardır. Bunlardan biri aldığını takının kaç ayar olduğu diğeri de işçilik, kullanılamayan altın ücretidir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir