Bebek Bakım Ürünleri Seçiminde Dikkatli Davranın

 

bebek-bakim-urunleri

Doğdukları andan itibaren anne babaların hayatına neşe katan bebeklerin bakımı çok önemlidir. Bez kullanımından pişik kremine ve ateş ölçme cihazlarına kadar bebek bakımında kullanılması gereken malzemelerin seçimi de son derece önemlidir. Örneğin dikkatli bir gözlemle bebeğinizin poposuna en uygun bezi seçebilirsiniz. Bunun için öncelikle kullandığınız bezlerin pişik yapıp yapmadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Benzer testlerle ve araştırmalarla bebek büyütmeyi daha kolay hale getirmek mümkün olmaktadır.

 

 Doğuma Hazırlık Paketlerinde Neler Bulunmalıdır?

Anne babalar bebekleri olacağını öğrendikten sonra çeşitli bakım eşyaları edinmeye başlarlar. Bebek bakım ürünleri edinilirken doğum sonrası ilk anlarda kullanılacak eşyaların hazırlanması son derece önemlidir. Hastane çıkış paketleri de olarak adlandırılan bu ürünler şöyle sıralanabilir; bez, alt açma örtüsü, ıslak mendil, emzik, biberon, pişik kremi ve anne kucağı… Bu malzemelerin seçimi ise son derece önemlidir. Örneğin ıslak mendil seçerken saf su içerikli olanların tercih edilmesi bebeklerin ciltlerinin tahriş olmasını engelleyecektir. Yine emzik seçimlerinde de son zamanlarda kauçuk ya da silikon modellere sağlık açısından öncelik verilmektedir. Doğum için hazırlanan paketlerde annenin ihtiyacı olabilecek eşyalara da yer verilmelidir. Hastanede kalınacak süre belli olmayacağında, bebekler ve anneler için hazırlanan doğum paketleri çok önemlidir.

 

 Kimyasal Ürünlerden Uzak Durun

Teknoloji sayesinde seri üretime geçen firmalar her zaman kaliteli ve sağlığa faydalı ürünler üretmemektedir. Bebek bakım ürünlerinde ise kullanılan ürünlerin sağlığa faydalı olup olmadığı son derece önemli olduğundan, alışveriş yaptığınız firmaların seçiminde dikkatli olmanız gerekmektedir. Son zamanlarda ürünlerin bazılarında kanserojen özellikli maddeler ortaya çıkmaktadır. Emzikler, ıslak mendiller, pudralar, pişik kremleri, bebek bezleri gibi çok kullanılan malzemelerin seçiminde dikkatli araştırmalar yapmalı ve bu ürünlerin sağlık açısından zararlı maddeler içermediğinden emin olmalısınız. Özellikle bebek bezleri sürekli olarak kullanıldığından bilindik markaların tercihi önemlidir. Ya da ıslak mendil kullanırken; içinde alkol-paraben olmayanların tercih edilmesi hatta mümkünse saf su içerikli olanların tercih edilmesi bebek sağlığı açısından son derece önemlidir.

 

 Bebek Bakım Ürünleri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dünyaya geldiği ilk andan başlayarak, derdini söyleyebileceği yaşa kadar bebeklerin bakımı anne babaların seçimlerine bağlıdır. Bu sebeple bebekler için eşya seçimlerinde dikkatli olmak gerekir. Bir sıralama yapmak gerekirse dikkat edilecek noktalar şöyle sıralanabilir;

 

-Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmiş firmaların ürünleri tercih edilmelidir.

-Bilinen firmalardan bebek malzemeleri alışverişleri yapılmalıdır.

-Eş, dost, akraba önerisiyle bebek bakım eşyaları alınmamalıdır.

-Bez, ıslak mendil, emzik gibi sık kullanılan malzemelerin paketleri üzerinde kontrolünün yapıldığına dair bir işaretin bulunması gerekir. Bu işaret özellikle kontrol edilmelidir.

-Ateş ölçer seçiminde ise doğru sonucu verebilecek olanları seçmek gerekir. Günümüzde kulaktan alınan ateş değerinin en doğru sonucu verdiği bilinmektedir.

-Satın alınan ürünlerin menşeilerine özellikle bakılmalıdır, merdiven altı üretim şeklinde tabir edilen bebek bakım eşyalarından uzak durulmalıdır.

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir